piątek, 8 czerwca 2018

Otwarcie wystawy i rozstrzygnięcie konkursu

Rok 2018 upływa pod znakiem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Bez wątpienia to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Niepodległej Ojczyzny. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Mierzęcicach przygotowała niezwykłą wystawę pokazującą koleje losu Polskiego Banknotu w XX wieku. Wystawa ta została uroczyście  otwarta w  dniu 5 czerwca 2018 r. w sali wystawowej mierzęcickiej biblioteki. W uroczystości uczestniczyli Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski, Przewodnicząca Rady Gminy Mierzęcice Jolanta Kyrcz, Zastępca Przewodniczącej Rady Gminy Tadeusz Szczepańczyk, radny Tadeusz Twardoch, przedstawicielka  Krakowskiego Banku Spółdzielczego w Mierzęcicach Renata Kosałka, a także Joanna Kocot-Dyszy z Biblioteki w Sączowie w gminie Bobrowniki z którą współpracuje  mierzęcicka biblioteka. Na uroczystość przybyli także uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mierzęcicach z Z-cą Dyrektora Szkoły Beatą Fryc i nauczycielami Bożeną Jach i Agatą Psonką. Zaproszenie przyjęli także mieszkańcy gminy, którzy zawsze chętni uczestniczą w imprezach organizowanych przez Bibliotekę.
Zgromadzone na wystawie eksponaty to pieniądze wycofane z obiegu po zmianie środka płatniczego i takie które do obiegu nie weszły z różnych powodów. Prezentowane są także obligacje międzywojenne i powojenne oraz „dobrowolne” cegiełki, których dochód przeznaczony był na budowę Domu Partii. Wystawa ta, to niecodzienna, interesująca lekcja historii.
Wystawa została połączona z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego na „Banknot XXI wieku”, który był skierowany do uczniów  Szkół Podstawowych z terenu naszej gminy. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Przeczycach – 5 osób oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mierzęcicach – 29 osób.
Młodzi uczestnicy konkursu wykonali projekty banknotów na miarę 21 wieku. Wyobraźnia młodych osób nie zna granic  i widać to w oryginalnych, pełnych ciekawych pomysłów pracach. Można je zobaczyć na wystawie w bibliotece obok banknotów z poprzedniego stulecia.
Nagrody w konkursie otrzymali:
I miejsce – Zuzanna Jabłońska, Klaudia Zarychta, Nikola Koronowicz
II miejsce – Jagoda Zowada, Julia Przewłocka, Kacper Mańdok
III miejsce – Kaja Złocka, Paulina Bijak, Łukasz Krzykawski
Wyróżnienie – Artur Dębowiec, Radosław Szymończyk, Daniel Sikorski, Zuzanna Gruszka, Mateusz Wielgus, Oliwier Szymończyk, Wiktoria Nowak, Adam Przewłocki, Tomasz Wiśniewski.
Pozostali uczestnicy otrzymali podziękowania za udział w konkursie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Mierzęcicach bardzo gorąco dziękuje Krakowskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Krakowie, Przedsiębiorstwu Społecznemu PANED w Mierzęcicach oraz Firmie SAREX s.c. w Nowej Wsi za wsparcie finansowe w przygotowanie wystawy „Banknoty XX wieku”.
Wystawa banknotów trwa do 15 czerwca 2018 r. w godzinach pracy biblioteki.
Serdecznie zapraszamy.
Brak komentarzy: