poniedziałek, 27 marca 2017

Tydzień z Internetem 2017

27 marca - 2 kwietnia 2017 roku w całej Europie


Tydzień z Internetem (Get Online Week) to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. Działania polegają na organizowaniu w miejscach oferujących publiczny dostęp do Internetu spotkań prezentujących ciekawe i praktyczne sposoby wykorzystania nowych technologii głównie dla tych, którzy do tej pory z nich nie korzystali.
W tym roku Tydzień z Internetem organizowany jest po raz siódmy. Tegoroczna tegoroczny motyw akcji: inspiruj się i dziel swoimi pasjami.

sobota, 25 marca 2017

Zachęcamy do czytania!

Nasi młodzi czytelnicy wzięli udział w akcji "Wielkie rozdanie" Do wygrania 1000 książek!. Nakręcili film zachęcający do czytania i odwiedzania biblioteki.
Wszystkim biorącym udział w nagraniu bardzo dziękujemy !!!!!!! Jesteście wspaniali!!!!!!!


piątek, 24 marca 2017

wtorek, 21 marca 2017

Klub ekologa

W holu biblioteki można oglądać prace wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mierzęcicach, należących do "Klubu Ekologa" działającego przy Bibliotece 

poniedziałek, 13 marca 2017

Zaproszenie na wystawę.Gminna Biblioteka Publiczna w Mierzęcicach zaprasza na wystawę „Twórcy Śląskiej Architektury. Portrety. Henryk Buszko”

Ekspozycja prezentuje sylwetkę i dorobek Henryka Buszki, architekta działającego na Śląsku, autora m.in. osiedla Tysiąclecia (tzw. kukurydze) i Osiedla Roździeńskiego (tzw. gwiazdy) w Katowicach,  budynku Zespołu Szkół Artystycznych w Katowicach oraz sanatorium w Ustroniu Zawodziu (tzw. piramidy). Prof. Henryk Buszko zaprojektował wiele różnych budynków mieszkalnych, biurowców, kościołów i szkół, o czym można dowiedzieć na wystawie.
Wystawa została przygotowana przez Bibliotekę Śląską w ramach projektu ”Twórcy Śląskiej Architektury. Portrety”, we współpracy z Miastem Nowy Targ i Podhalańską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Targu.piątek, 3 marca 2017

„Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź ja Maria”Biblioteka wzięła udział w konkursie „Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź ja Maria” zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Wydawnictwo Widnokrąg”. Koordynatorami tego działania były bibliotekarki Magdalena Bijak oraz Dominika Latos. W dniu 01.03.2017r. przygotowały warsztaty z wykorzystaniem otrzymanej książki oraz scenariusza zajęć. Do udziału w warsztatach zostali zaproszeni uczniowie klasy III b ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mierzęcicach. Dzieci zostały przywitane przez bibliotekarkę przebraną za panią Marię Skłodowską –Curie. Podobieństwo było uderzające tak, więc dzieci czuły się tak jakby spotkały tą wielka uczoną. Przy tej okazji wywiązała się rozmowa o strojach z tej epoki i o tym jak wyglądało życie w Polsce w XIX wieku. Pani „Maria” osobiście zaprezentowała książkę w serii Idol i zaprosiła wszystkich do wysłuchania opowieści o niej samej. Tak, więc z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przybliżona została sylwetka tej niezwykłej kobiety. Dzieci dowiedziały się jak wyglądało dzieciństwo Marii oraz to, dlaczego w pewnym okresie swego życia musiała opuścić nasz kraj i wyjechać do Francji. Wiele slajdów opowiadało o jej pasji, którą dzielił ze swoim mężem Piotrem. Dzieci dowiedziały się również jak wytrwale prowadziła badania, dzięki którym odkryła dwa nieznane dotąd pierwiastki. Uczestnicy spotkania z bardzo wielkim uznaniem przyjęli wiadomość, że to właśnie Polka została pierwszą kobietą, której przyznano najważniejszą na świecie nagrodę naukową, że była również pierwszą kobietą - profesorem Sorbony i można ją było zobaczyć wśród wielkich uczonych świata.  Dzieci miały także okazje zobaczyć banknot o nominale 20 000 zł z podobizną Marii Skłodowskiej-Curie.  
Po tej dużej dawce ciekawych informacji, zgodnie z tematem zajęć, dzieci stały się jak Maria i zaczęła się zabawa w eksperymenty. Pierwszy został pokazany przez panie bibliotekarki, gdyż potrzebna była do tego gorąca woda, nazywał się „Atramentowe czary”. Dzieci były naprawdę zachwycone, co było widać po ich żywej reakcji. Stwierdziły, że to były po prostu czary. W otrzymanej książce był bardzo ciekawy eksperyment, dotyczący pływania i tonięcia ciał, który dzieci przeprowadziły już same. Do szklanych misek z wodą wkładali różne przedmioty pod względem wielkości i ciężkości. Jedne tonęły inne utrzymywały się na powierzchni, co pokazało, że to gęstość decyduje czy dany przedmiot pływa czy też tonie. Otrzymali także plastelinę, z której lepili różne rzeczy, aby dowiedzieć się, że kształt danego przedmiotu również decyduje o jego zatapialności. Wiele radości sprawił kolejny eksperyment za pomocą, którego chcieliśmy sprawdzić czy jajko potrafi pływać. Okazało się, że tak, ale tylko w dość słonej wodzie. 
Zajęcia bardzo się wszystkim podobały. Dzieci zdobyły bardzo wiele cennych informacji oraz poznały życie tak wspaniałej kobiety, jaką była Maria Skłodowska –Curie zwłaszcza, że wielu z nich słyszało tylko nazwisko, ale zupełnie nie wiedzieli, kim była i w jaki sposób zasłużyła się dla dalszych pokoleń. Czekamy na dalsze publikacje, ponieważ książka zachwyciła nie tylko dzieci, ale również nas bibliotekarzy. Cel książki i całej w serii „Idol” został spełniony, ponieważ dzięki niej mogliśmy pokazać właśnie wielką i zasłużoną osobę. 

Oprac. M.Bijak