sobota, 2 grudnia 2017

Zaprogramuj się na czytanie. Ver 2.0

Nasza Biblioteka wzięła udział w projekcie "Zaprogramuj się na czytanie. Ver 2.0" w ramach, którego zorganizowane zostały bezpłatne warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży. Warsztaty zostały przeprowadzone przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „Meritum” w ramach zadania publicznego zleconego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja czytelnictwa. Celem tych warsztatów była promocja czytelnictwa a w szczególności zapoznanie dzieci z twórczością Stanisława Lema połączona z użyciem robotów Lego Mindstorms EV3. Warsztaty odbywały się w dwóch grupach I – dzieci od 10-12 roku życia, II – młodzież od 13-18 lat.
Na początku uczestnicy zapoznali się z opowiadaniami Stanisława Lema zwartymi w książce „Bajki robotów”. Następnie po krótkim omówieniu przeczytanych tekstów przystąpili do projektowania scenografii, tworzenia bohaterów oraz scenariusza.  Używając farb, kredek, brokatu i kolorowego papieru, uczestnicy tworzyli niezwykły baśniowy świat. Kolejne zadanie polegało na przekształceniu ruchomego robota przy pomocy zestawu klocków LEGO Mindstorms tak, aby pasował do tworzonego przez uczestników scenariusza. Etapem końcowym było nakręcenie filmu, wykorzystując stworzoną wcześniej scenografię.
Warsztaty były twórcze i kreatywne, połączyły niezwykły świat zamknięty w książkach z nowymi technologiami. Tak jak zapewniali nas organizatorzy było magicznie, bajkowo i robotycznie.
Oprac. M.Bijak 

Brak komentarzy: