środa, 8 sierpnia 2012

WAKACJE Z BIBLIOTEKĄ

Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Mierzęcicach zorganizowała w czasie wakacji zajęcia dla dzieci i młodzieży. W centrali w Mierzęcicach hasłem przewodnim były „Wakacje z przyrodą” a w filii w Przeczycach „Wakacje plastyczne”. Dla uczestników zajęć zostały zorganizowane jednodniowe warsztaty "Spotkania z historią -  Papier ręcznie czerpany" oraz warsztaty edukacyjne o tematyce drukarskiej. W centrali w Mierzęcicach hasłem przewodnim tegorocznych wakacji była przyroda, więc pozostałe zajęcia skupiały się wokół niej. Zorganizowano spotkanie z leśnikami z Nadleśnictwa Siewierz, którzy przygotowali dla dzieci prezentację dotycząca zwierząt zamieszkujących nasze lasy. Dzieci miały okazję dowiedzieć wielu ciekawostek o zwierzętach oraz posłuchać odgłosów niektórych z nich. Spotkanie zakończono mini konkursem o tematyce leśnej a dzieci zaprezentowały makiety lasu, wykonane wcześniej  w trakcie konkursu „Mój las”.
Łącząc zabawę i wypoczynek pracownicy biblioteki wraz z dziećmi wybrali się na spacer. Zebrano różne kwiaty i trawy, które potem zostały zasuszone, po to aby tworzyć z nich wakacyjny zielnik i na kartach papieru wykonać zielne obrazy. Zorganizowano również dla dzieci  konkurs „Wakacyjny obrazek”. Na kawałkach sklejki, przy wykorzystaniu farb dzieci malowały różne motywy, wykorzystując własna wyobraźnię. W ramach zajęć plastycznych uczestnicy zajęć wykorzystywali wiele technik plastycznych do wykonanie ładnych i ciekawych rzeczy. Masa papierowa posłużyła do wykonania wazoników, modelina do wykonania biżuterii, która została od razu zaprezentowana na młodych modelkach, metoda zwijaniu papieru – quilling – pozwoliła wykonać piękne obrazy. Dużą niespodzianką dla wszystkich były również zajęcia kulinarne  zatytułowane: „Gotujemy z pszczółką Mają”. Dzieci wspólnie z opiekunami przygotowywały owocowe szaszłyki oraz wesołe owocowe torcik, własnoręcznie krojąc wszystkie owoce. Podczas tegorocznych wakacji pogoda była sprzyjająca, tak więc zajęcia odbywały się także na świeżym powietrzu. Jak co roku dzieci  chętnie grały w różne gry planszowe oraz układały puzzle.
Na zakończenie bibliotecznych wakacji w Mierzęcicach wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody za udział w konkursach oraz uczestnictwo w zajęciach wakacyjnych. Wręczyła je p. Janina Misiorowska sołtys Sołectwa Mierzęcice. Pani sołtys przygotowała również dla dzieci słodką niespodziankę. Natomiast uczestniczki zajęć wręczyły pracownikom biblioteki i p. sołtys dyplom i kwiaty w podziękowaniu za organizacje zajęć wakacyjnych.
Warsztaty przeprowadzone w czasie zajęć wakacyjnych zostały sfinansowane ze środków finansowych Funduszu Sołeckiego sołectwa Mierzęcice i sołectwa Przeczyce za co w imieniu dzieci i młodzieży bardzo serdecznie dziękujemy !

                                                                                                                                            M. Bijak

Dotacja z Fundacji Orange

W 2012 r. Biblioteka otrzymała po raz kolejny dotację finansową z Fundacji Orange w ramach programu AKADEMIA ORANGE DLA BIBLIOTEK w wys. 2.836,- zł. Środki finansowe  przeznaczone są na  edukację i popularyzację wykorzystania Internetu przez użytkowników Bibliotek, a w szczególności  na zapewnienie dostępu do bezpłatnego Internetu dla użytkowników, a także na zakup materiałów oraz prowadzenie projektów o charakterze edukacyjnym. Otrzymana w 2012 r.  dotacja została przeznaczona na pokrycie kosztów dostępu do Internetu oraz opłaty abonamentowej za program biblioteczny SOWA2/MARC21, który pozwala na budowę komputerowego katalogu bibliotecznego i udostępnienie go w Internecie .
 

        

poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Wakacje w Przeczycach


W filii bibliotecznej w Przeczycach zajęcia wakacyjne przebiegały pod hasłem „Wakacje plastyczne”. Dla uczestników zajęć zostały zorganizowane jednodniowe warsztaty "Spotkania z historią -  Papier ręcznie czerpany" Warsztaty prowadzone były przez firmę „Kalander” z Gliwic. Zajęcia miały na celu przybliżenie historii papiernictwa w powiązaniu z zabawą, Wszyscy mieli okazję samemu zrobić papier czerpany, zabarwić go  a następnie odcisnąć pieczęcią lakową pierwszą literę swojego imienia, po czym gęsim piórem maczanym w kałamarzu z atramentem napisać na papierze swoje imię.

Zostały również przygotowane  warsztaty ceramiczne i plastyczne prowadzone przez Otwartą Pracownię Artystyczną z Dąbrowy Górniczej. W czasie zajęć ceramicznych dzieci poznały różne techniki lepienia z gliny a największa atrakcja było wykonanie własnoręcznie przedmiotu z gliny na kole garncarskim. Wszystkie prace zostaną wypalone i rozdane małym autorom na pamiątkę. Natomiast na warsztatach plastycznych uczestnicy zajęć wykonywali obrazki na drewnie metodą decoupage i poznawali na sobie technikę malowania twarzy.
Wszystkie zajęcia zostały sfinansowane ze środków Funduszu Sołeckiego sołectwa Przeczyce.
W imieniu uczestników  BARDZO DZIĘKUJEMY !!!!!!!!!!!