wtorek, 28 lutego 2012

Klub ZAKŁADKA

W lutym odbyły się dwa kolejne spotkania Klubu Miłośników Książek „Zakładka” 
16 lutego tematem spotkania był portal BiblioNETka.pl, w którym jakiś czas temu klubowicze założyli swoje konta.  Portal BiblioNETka jest to serwis dla osób lubiących czytać i poszukujących informacji o książkach. Zawiera on recenzje książek napisane przez użytkowników, komentarze dotyczące recenzji, forum - miejsce na dyskusje przede wszystkim o książkach, czytatnik - miejsce, gdzie użytkownicy serwisu mogą dzielić się swobodnymi refleksjami na temat swoich lektur oraz zamieszczać własne utwory literackie. BiblioNETka udostępnia użytkownikom unikatowy system rekomendujący książki. Jest to specjalny algorytm, który analizując wpisane przez użytkownika oceny przeczytanych książek, znajduje i poleca mu kolejne lektury - zazwyczaj bardzo trafnie. Im więcej ocenionych książek, tym ciekawszą i dłuższą listę "polecanek" przedstawia system. Więcej o BiblioNetce można dowiedzieć się na stronie http://www.biblionetka.pl. Klubowicze dzielili się spostrzeżeniami na temat portalu. Oceniali polecane im pozycje .  Wymieniali się między sobą opiniami  na temat przeczytanych książek. Zgodnie stwierdzili że na bieżąco będą wzbogacać swoje konta na profilu o kolejno nowe przeczytane książki. Kolejne spotkanie klubu już za miesiąc. Zapraszamy wszystkich chętnych.
23 lutego odbyło się drugie spotkanie Klubu Miłośników Książek „Zakładka”, w którym wzięli udział nowi członkowie klubu wraz  z panią Beata Dzierżanowska-Kukuła ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mierzęcicach. Tematem spotkania był Grzegorz Kasdepke, autor książek dla dzieci i młodzieży. Twórca słuchowisk radiowych, autor scenariuszy programów oraz seriali telewizyjnych (Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa).  Laureat Nagrody imienia Kornela Makuszyńskiego za książkę "Kacperiada...". Klubowicze w czasie spotkanie rozmawiali o książkach autora. Wymieniali takie tytuły książek jak: „Detektyw Pozytywka”. „Co to znaczy”, „Bon czy to” . Młodym klubowicza tak się spodobały książki Grzegorza Kasdepke, że kolejne spotkanie również będzie poświęcone jego twórczości. Serdecznie zapraszamy.
 

niedziela, 19 lutego 2012

... i już po feriach...

Tradycją stało się już coroczne organizowanie przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Jan Pawła II w Mierzęcicach zajęć dla dzieci w trakcie ferii zimowych.  W tym roku przebiegały one  pod hasłem
 „Nuda nie ma szans".
            W centrali w Mierzęcicach dzieci miały okazję poznać nową technikę plastyczną – quilling polegającą na zwijaniu pasków papieru, formowaniu go w różne kształty  i naklejaniu na kartkę papieru, tworząc tym samym piękne obrazy i okolicznościowe karty. Ta nowa technika bardzo przypadła wszystkim do gustu. Dzieci wykonały tą techniką wiele obrazków, głównie tworzyły motywy kwiatowe. Prace wykonane tą nową techniką wyglądają bardzo efektownie. Dzieci wykonując obrazki bardzo się starały, tak więc efekt ich pracy był naprawdę imponujący. Dla uczestników zajęć przygotowano również inne zajęcia plastyczne, m.in. wykonano dekoracyjne wazoniki z butelek i słoików ozdobionych kolorową włóczką, bibułą, papierem kolorowym, ziarenkami a nawet makaronem. Do kolorowych wazoników włożono własnoręcznie wykonane kwiaty z bibuły. Dzieci wykonywały też zimowe pejzaże, na dużych arkuszach szarego papieru. Były więc bałwanki, dzieci rzucające się śnieżkami, zaśnieżone domy. Za sprawą tych zimowy rysunków mroźnie było za oknem ale nie w środku. Podczas tegorocznych ferii uczestnicy zajęć mogli również wziąć udział w konkursie walentynkowym pt: „Moja Walentynka dla Ciebie”. W drugim tygodniu ferii przygotowano niespodziankę. Na zajęcia została zaproszona p. Aleksandra Rogala – pisarka  należąca do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie. Pani Rogala czytała wiersze z najnowszej swojej książki pt: „Dla dzieci wierszowanki na wieczory i poranki.  Na zakończenie ferii wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali podziękowania i  drobne upominki za udział w zajęciach oraz   nagrody za udział w konkursie walentynkowym i plastycznym. Dyrektor Biblioteki p. Grażyna Czapla oraz Sołtys Sołectwa Mierzęcice p.  Janina Misiorowska podziękowały dzieciom za udział w zajęciach, wręczyły upominki i zaprosiły wszystkich na zajęcia w czasie wakacji.
 Zajęcia dla dzieci przygotowały również filie biblioteczne w Przeczycach, Toporowicach i Mierzęcicach Osiedlu. W Przeczycach  dzieci brały udział w zajęciach plastycznych, grały w gry planszowe, a także rozwiązywały zagadki i kalambury. Filia w Toporowicach przygotowała zajęcia i mini konkursy  plastyczne. Dużym zainteresowaniem  cieszyły się również zajęcia prowadzone przez bibliotekarza w szkole w ramach projektu „W Toporowicach zimą nie jest nudno” przygotowanego dla dzieci z Toporowic przez Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne przyjaciół Toporowic i Fundację Wspomagania Wsi. Natomiast w filii w Mierzęcicach Osiedlu dzieci chętnie zajmowały się tworzeniem elementów przestrzennych, a także malowaniem i wycinaniem. W czasie zajęć dzieci uczyły się także bezpiecznego korzystania z Internetu. Na zakończenie dzieci uczestniczące w zajęciach otrzymały niespodzianki w postaci zastawu kredek, ołówków i innych materiałów plastycznych, które podarowała bibliotece p. Ewa Pustkowska. Dziękujemy również innym osobom, które podarowały bibliotece materiały plastyczne oraz wszystkim, którzy pomagali w organizacji zajęć dla dzieci.
sobota, 18 lutego 2012

Sptkanie z Aleksandrą Rogalą

Na zajęcia organizowane w czasie ferii do biblioteki została zaproszona p. Aleksandra Rogala – pisarka  należąca do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie. Pani Rogala czytała wiersze z najnowszej swojej książki pt: „Dla dzieci wierszowanki na wieczory i poranki. Dzieci słuchając wierszyków  wykonywały do nich ilustracje, które wzięły potem udział w mini konkursie plastycznym. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki, na których autorka składała autografy.