środa, 30 listopada 2011

II Konferencja Regionalna Programu Rozwoju Bibliotek

28 listopad 2011r.
w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbyła się

II Konferencja Regionalna Programu Rozwoju Bibliotek

Koalicje biblioteczne. Od codzienności do sukcesu


W trakcie Konferencji odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu
Gminne Koalicje na rzecz Rozwoju Bibliotek

Konkurs trwał od listopada 2010 r. – do września 2011 r. a brały w nim udział Biblioteki Wiodące. Jesteśmy dumni, że wszystkie nagrodzone miejsca zajęły nasze zaprzyjaźnione biblioteki, w tym  Biblioteka Wiodąca z naszej koalicji.
Pierwszego miejsca nie przyznano.
II miejsce:
- Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach - Gminna Koalicja na rzecz Rozwoju Biblioteki Publicznej w Łazach
 III miejsce:
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu - Działalność Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Siewierzu w ramach konkursu Gminne Koalicje na rzecz Rozwoju Biblioteki


Konferencję otworzył prof. Jan Malicki Dyrektor Biblioteki Śląskiej


Dyrektorzy nagrodzonych Bibliotek.

wtorek, 29 listopada 2011

Wystawa rękodzieła artystycznego

W poniedziałek 28 listopada w centrali biblioteki w Mierzęcicach została otwarta wystawa prac artystycznych Pana Artura Trzcionki z Siemianowic Śląskich. Nasz gość przywiózł do nas swoje prace. Są to stroiki świąteczne, biżuteria artystyczna, w tym biżuteria z filcu oraz talerze ozdobione metodą decoupage. Wszystkie prace można kupić. Poniżej prezentujemy prace wystawowe. Bardzo serdecznie zapraszamy.
niedziela, 27 listopada 2011

Wysokie miejsce mierzęcickiej książnicy w ogólnopolskim rankingu bibliotek.

 Redakcja „Rzeczpospolitej" we współpracy z Instytutem Książki po raz pierwszy przygotowała ranking bibliotek w gminach, które mają mniej niż 15 tys. mieszkańców. W podsumowaniu rankingu napisano „To właśnie w takich miejscowościach biblioteka jest nie tylko wypożyczalnią książek, ale także, a może przede wszystkim, oknem na świat, często jedynym promotorem kultury i wiedzy. Chcemy wskazać i wyróżnić gminy, które przekształcają biblioteki w takie właśnie miejsca.”

Przygotowując zestawienie wzięto pod uwagę dane z 600 bibliotek działających w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miastach mających mniej niż 15 tys. mieszkańców. Ankieta zawierała 16 pytań. Oceniano: powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, ile godzin tygodniowo jest czynna biblioteka, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 100 mieszkańców, nowe książki zakupione w 2010 r., szkolenia, udział dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy w 2010 r., pozyskane przez bibliotekę środki pozabudżetowe w 2010 r. Przyznawano  też punkty za dostępne dla czytelników tytuły prasowe. Dodatkowo biblioteki otrzymywały punkty za udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i posiadanie strony internetowej,  dostępność Internetu dla czytelników, działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie etc.  Oprócz odpowiedzi na ankietę wykorzystano dane z GUS o liczbie czytelników w bibliotece na 1000 mieszkańców oraz liczbie wypożyczonych książek przez jednego czytelnika w 2010 roku. W sumie w całym rankingu biblioteka mogła uzyskać 300 pkt. Dwa pierwsze miejsca zajęły biblioteki z woj. śląskiego: Biblioteka w Czechowicach-Dziedzicach i Biblioteka w Siewierzu. Trzeci miejsce przyznano Bibliotece z Człuchowa w woj. pomorskim.  

Gminna Biblioteka Publiczna w Mierzęcicach otrzymała ogółem 237,62 punktów i w ogólnym rankingu zajęła 12 miejsce.

Podczas II Regionalnej Konferencji Programu Rozwoju Bibliotek w Katowicach Dyrektor Biblioteki Śląskiej Prof. Jan Malicki pogratulował zwycięskim Bibliotekom wręczając pamiątkowe dyplomy i upominki. Listy gratulacyjne otrzymali również wójtowie i burmistrzowie gmin, w których działają nagrodzone Biblioteki.

Więcej na stronach:

piątek, 25 listopada 2011

Kolejne spotkanie "ZAKŁADKI"

22 listopada odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Mierzęcicach kolejne spotkanie młodzieżowego Klubu Miłośników Książek „Zakładka”. W czasie spotkania młodzi klubowicze odczytywali napisany przez siebie tekst do książki „Gdzie jest tort”. Przypominamy, że w książce są tylko ilustracje, które czytelnik sam sobie interpretuje.  Klubowicze spisali się na medal, ich opowiadania  były bardzo ciekawe. Bohaterowie przeżywali mnóstwo zabawnych zdarzeń i  ciekawych zwrotów akcji. Mimo, iż wszyscy bohaterowie pochodzili z jednej książki, opowiadania bardzo różniły się od siebie. Młodzi czytelnicy dawali swoim bohaterom różne imiona i każdy na swój sposób opisywał losy drugoplanowych postaci książki. Kiedy jedna osoba czytała swoje opowiadanie, inna pokazywała ilustracje w książce tak, aby pozostali mogli śledzić losy bohaterów książki. Klubowicze zgodnie stwierdzili że napisanie własnych opowiadań do książki to był super pomysł i że trzeba go powtórzyć. W nie długim czasie opowiadania zostaną opublikowane na blogu biblioteki. Spotkanie przebiegało miłej i sympatycznej atmosferze. Na kolejne spotkanie klubowicze mają za zadanie poznać różne wersje znanych  baśni i bajek. Następne spotkanie odbędzie się 26 stycznia, a więc już w nowym roku. 
 
Zapraszamy wszystkich chętnych.

24 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Mierzęcicach odbyło się spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mierzęcicach. Pani Beata Dzierżanowska-Kukuła przybyła do biblioteki z grupą 10 młodych czytelników, którzy chcieliby wstąpić do Klubu Miłośników Książek „Zakładka”. Pani bibliotekarka Dominika Latos opowiedziała o zasadach działania klubu, o ostatniej książce do której klubowicze pisali opowiadania oraz o baśniach i bajkach które mają przygotować członkowie klubu na kolejne spotkanie. Zaprezentowała również członkowskie legitymacje. Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie biorący udział w spotkaniu zostaną członkami naszego klubu.


czwartek, 24 listopada 2011

ZAPRASZAMY

Zapraszamy serdecznie

na wystawę rękodzieła artystycznego
Pana Artura Trzcionki
połączoną ze sprzedażą
(Biżuteria artystyczna, decoupage, stroiki świąteczne)

Otwarcie wystawy 
28 listopada o godz. 17.00
w centrali Biblioteki w Mierzęcicach
ul. Wolności 62 a
Wystawa trwa do 5 grudnia 2011 r.

wtorek, 22 listopada 2011

Listopadowe spotkania z młodymi czytelnikami

 „Życie i twórczość Astrid Lindgren” 

Uczniów klas trzecich ze Szkoły Podstawowej w Mierzęcicach zaprosiliśmy na lekcję biblioteczną dotyczącą życia i twórczości Astrid Lindgren. Uczniom została przedstawiona prezentacja multimedialna dotycząca życia i twórczości tej znakomitej pisarki. W trakcie prezentacji dzieci poznały wiele ciekawostek związanych z pisarką. Młodzi czytelnicy mieli również okazję zapoznać się z książkami Astrid Lindgren, które można wypożyczyć w naszej bibliotece. Bardzo chętnie wysłuchały też fragmentów książki „Lotta z ulicy Awanturników”. Po skończonej lekcji dzieci wypożyczały książki A. Lindgren do domu a my życzyłyśmy im miłej lektury.

 
„Książka a adaptacja filmowa – co wybieramy?”  

Na lekcje zostali zaproszeniu uczniowie z klas IV, V i VI ze Szkoły Podstawowej w Mierzęcicach. Na początku spotkania wyjaśniliśmy pojęcia książka oraz adaptacja filmowa. Następnie przedstawione zostały rodzaje adaptacji – a uczniowie podawali przykłady filmów. Uczestnikom zaprezentowaliśmy fragmenty  filmów, które były wyświetlone po raz pierwszy 116 lat temu. Następnie wśród uczniów wywiązała się dyskusja na temat wartości utworów literackich. Mówiliśmy również o wadach i zaletach adaptacji filmowych, wymieniano nazwiska polskich reżyserów, których wkład w polskie kino był ogromny. Uczniowie mieli też okazję poznać książki, na podstawie których powstały filmy, a które można znaleźć w naszych zbiorach. „Witamy w bibliotece” 

Do biblioteki zostali zaproszeni uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej w Mierzęcicach.  Spotkanie to miało na celu przede wszystkim pokazanie  biblioteki oraz zgromadzonych w niej książek najmłodszym uczniom a naszym potencjalnym czytelnikom. Było to pierwsze spotkanie przed czekającym nas wspólnym uroczystym Pasowaniem na Czytelnika Biblioteki uczniów klas pierwszych. Na wstępie dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami panującymi w bibliotece oraz jej krótką historią. W kolejnej części spotkania zatytułowanego „Zagadkowo”, przygotowaliśmy dla nich  zagadki związane ze znanymi bajkami, najmłodsi  uczniowie wykazali  się spora wiedzą, odpowiadając na każdą zagadkę. Następnie dzieci wyciszyły się słuchając audiobooku pt. „Słowik”  Grzegorza Kasdepke, na podstawie baśni H. Ch. Andersena, który czytał Wojciech Mann. Następnie dzieci otrzymały papier i kredki i zostały poproszone o namalowanie ulubionej bajkowej postaci. Na koniec zajęć zeszliśmy wszyscy do działu książek dla dzieci, gdzie wszyscy mogli wyjąć książki z półek, oglądać i wypożyczyć do domu.