poniedziałek, 17 października 2011

Ciekawa Biblioteka w Ustroniu

Wysokie na kilka metrów regały zastawione tysiącami książek - takie obrazki widuje się zwykle w bibliotekach. Ale w Ustroniu można je zobaczyć także na zewnątrz, na jednym z największych murali w Polsce.

Mural, czyli wielkie malowidło na elewacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ustroniu, ma 500 m kw. powierzchni. Przez kilka tygodni pracowało nad nim sześcioro artystów z całej Polski. Mieszkańcy i odwiedzający Ustroń turyści mogą teraz podziwiać ich dzieło w pełnej krasie.

Kolejne spotkanie Klubu "Zakładka"


Po wakacjach 11 października odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Mierzęcicach kolejne spotkanie Klubu Miłośników Książek „Zakładka”. Spotkanie rozpoczęło się od słodkiej niespodzianki, którą po raz kolejny przygotował Aleksander Bara, który poczęstował wszystkich  ciastem. Przy słodkim poczęstunku  rozmawiano o książkach, które czytano w wakacje.  Opiekunka Klubu Dominika Latos pokazała klubowiczom książkę znakomitego  ilustratora książek dla dzieci The Tjong-Khing’a pod tytułem „Gdzie jest tort”. Jest to książka  obrazkowa pełna zabawnych detali, pomysłów o wielu wątkach.  Jedyny tekst w tej książce znajduje się na okładce i brzmi on tak: „Z ogrodu Państwa Psytulińskich został skradziony tort. A w pobliżu wydarzyło się jeszcze dużo więcej… Dlaczego mały króliczek płacze? Gdzie podziało się jedenaste kaczątko? Co robią lis i zając? Co stało się z tortem?”.  Książka stała się światowym bestsellerem, została wydana w 16 wersjach językowych! Zdobyła wiele prestiżowych nagród literackich w różnych krajach. W 2008 roku została nominowana do nagrody Dziecięcy Bestseller Roku przyznawanej corocznie przez Polską Sekcję IBBY. Młodzi czytelnicy byli bardzo zachwyceni książką, każdy wylosował po dwóch bohaterów i na  przyszłe spotkanie ma przynieść krótką historyjkę opisującą  wydarzenia zilustrowane w książce. W czasie spotkania  zostały również wręczone uczestnikom  spotkania legitymacje klubowicza.  Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze. Kolejne zostało zaplanowane na 15 listopada.  Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych. poniedziałek, 10 października 2011

Dzień Głośnego Czytania


        29 września obchodzimy w Polsce
Dzień Głośnego Czytania.
  Święto zostało ustanowione w roku 2001
przez Polską Izbę Książki.

W dniach od 26.09.2011r. do 30.09.2011r. zorganizowane zostały spotkania z naszymi najmłodszymi czytelnikami pod hasłem Bajki znane i nieznane.  Uczestnikami tych spotkań były dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej w Mierzęcicach oraz w Przedszkolu w Mierzęcicach. Dzieci zapoznały się z twórczością takich pisarzy jak: Janosch, A.Lindgren, R.Dahl. Dzieci bardzo chętnie wysłuchały czytanych przez bibliotekarkę opowieści. Z uwagą śledziły losy książkowych bohaterów. Wybrały się z misiem i tygryskiem na poszukiwanie zaginionego skarbu, poznały Lottę z ulicy Awanturników oraz zdobyły kilka ciekawych informacji o czarownicach z książki pod tym samym tytułem. Najmłodsi czytelnicy z przedszkola wysłuchali śmiesznych historyjek, których głównym bohaterem był Listonosz Pat i jego kot. Na zakończenie każdego spotkania wszystkie dzieci otrzymały okolicznościowe zakładki do książek. 

wtorek, 4 października 2011

Kiermasz książek

Gminna Biblioteka Publiczna
 Filia nr 5 w Mierzęcicach Osiedlu
zaprasza na
Kiermasz Książek używanych i  nowych


Kiermasz trwać będzie
06.10 -  28. 10. 2011r.

poniedziałek, środa    11.00 - 19.00
  wtorek, piątek             8.00 - 15.30

ZAPRASZAMY

poniedziałek, 3 października 2011

Nagroda NIKE

Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Przyznawana jest zawsze w pierwszą niedzielę października, w tym roku po raz 15. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach. Pierwszy to 20 nominacji, ogłaszanych w maju, w tym roku po raz pierwszy na Warszawskich Targach Książki. Drugi to wybór siedmiu finalistów na początku września. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły. Fundatorami Nike są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.
Więcej... http://wyborcza.pl/0,81826.html#ixzz1ZkPGdAyH

Nike 2011 dla Mariana Pilota

 Nagrodzona powieść opowiada o powojennym dzieciństwa zadziornego bohatera pochodzącego z rodziny wiejskich „biedniaków” i złodziei. Niepiśmienny ojciec za eksces z nauczycielem oraz kradzież i zniszczenie tablicy szkolnej zostaje – jako wróg ludu – zamknięty do stalinowskiego więzienia. Chłopiec i jego matka dochodzą sprawiedliwości na wszelkie możliwe sposoby. Paradoksalnie, konieczność pisania podań w tej sprawie rodzi w bohaterze kult słowa pisanego. Symboliczny dar od ojca – kradzione pióro ze złotą stalówką –  przesądza o jego dalszych losach.


Przypomnijmy, że w finałowej siódemce książek nominowanych do Nike 2011, znalazły się również:
„Obsoletki”, Justyna Bargielska, (kategoria – opowiadania)
„Chmurdalia”, Joanna Bator, (powieść)
„Balladyny i romanse”, Ignacy Karpowicz,  (powieść)
„Dno oka. Eseje o fotografii” , Wojciech Nowicki, (esej)
 „Dziennik pisany później”, Andrzej Stasiuk,  (esej)