piątek, 19 sierpnia 2011

Wakacje z Biblioteką czas zakończyć


 W Gminnej Bibliotece Publicznej w Mierzęcicach zakończyły się zajęcia wakacyjne dla dzieci i młodzieży. W ramach corocznej akcji Wakacje z Biblioteką w trzech placówkach bibliotecznych przygotowano zajęcia dla młodych mieszkańców gminy. Filia w Toporowicach była współorganizatorem zajęć pod nazwą „Co zobaczysz z Ostrej Góry” przygotowanych przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Przyjaciół Toporowic oraz Szkołę Podstawową w Toporowicach. O tych zajęciach napiszemy w osobnym artykule. Filia w Przeczycach przygotowała zajęcia plastyczne oraz spotkanie z ilustratorką książek p. Małgorzatą Flis, która opowiadała o swojej pracy i przeprowadziła konkurs p.t. „Okładka do mojej książki”.
Centrala w Mierzęcicach zorganizowała różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży. W trakcie zajęć kulinarnych dzieci zrobiły pyszną sałatkę owocową a podczas zajęć plastycznych wykonały m.in. ozdobne pudełka, witraże i wiele innych ciekawych przedmiotów z papieru, kartonu, bibuły i makaronu. W trakcie zajęć uczestnicy mieli również do dyspozycji gry planszowe, puzzle i gry zręcznościowe. Niestety warunki pogodowe przeszkodziły w przeprowadzeniu zajęć na świeżym powietrzu. Pracownicy biblioteki  przygotowali również dla uczestników zajęć dwa spotkania autorskie. Pierwsze z p. Izabela Klebańską autorką książek dla dzieci i młodzieży, która na bazie swojej książki „Jak tańczono przed wiekami czyli taniec z figurami” poprowadziła mini warsztaty taneczne. Wszyscy mieli okazje poznać dawne tańce i poćwiczyć je w praktyce. Drugie spotkanie to mini warsztaty plastyczne z p. Małgorzatą Flis, która ilustruje książki dla dzieci. P. Małgorzata pokazywała w praktyce jak ilustruje książki, również przy użyciu programu komputerowego. Wszyscy uczestnicy tych spotkań otrzymali w nagrodę książkę z autografem pisarki i ilustratorki. Zakończenie zajęć w Mierzęcicach odbyło się w środę 10 sierpnia. Wszyscy uczestnicy otrzymali książki oraz drobne upominki, które wręczyła p. sołtys J. Misiorowska i dyr. Biblioteki G. Czapla. Dzieci otrzymały też słodki poczęstunek. Wszyscy zostali zaproszeni na kolejne zajęcia , które zaplanowano na okres ferii zimowych.
W imieniu własnym i wszystkich uczestników dziękujemy Wspólnotom Gruntowym z Przeczyc oraz p. sołtys i radzie sołeckiej z Mierzęcic za dofinansowanie zajęć wakacyjnych dla dzieci i młodzieży w bibliotece oraz p. Urszuli Kańtoch Sklep Spożywczy „Kaśka” za ufundowanie słodyczy dla dzieci.poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Jak wykonać ilustrację do książki.


3 sierpień 2011 r. w Bibliotece w Mierzęcicach i filii w Przeczycach zorganizowane zostały warsztaty plastyczne z ilustratorką książek Małgorzatą Flis. Pani Małgorzata wykonuje ilustracje do  książek p. Izabelli Klebańskiej, która gościła w naszej Bibliotece 18 lipca tego roku.
Małgorzata Flis studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w Pracowni Książki uzyskała w 1985 roku. Uprawia malarstwo, pastele, grafikę projektową, tworzy ilustracje książkowe. W 1990 uzyskała stypendium National Forum Foundation w Waszyngtonie jako grafik książkowy, związane z pobytem w USA i stażem w redakcjach czasopism oraz wydawnictwach. Jako grafik - projektant pracuje w ramach swojej firmy Pracownia Grafiki dla wielu wydawnictw i agencji reklamowych, a jej projekty charakteryzują się indywidualnym podejściem do każdego tematu, użyciem wyszukanej gamy kolorystycznej oraz wykorzystywaniem umiejętności rysunkowych i malarskich w wielu rozmaitych technikach. Projektuje serie wydawnicze, okładki płytowe, kalendarze, plakaty i wizualizację firm. Projektuje liczne wydawnictwa książkowe i muzyczne dla wielu krajów Europy. W Polsce z jej projektów ukazały się m. in. serie książkowe i muzyczne dla wydawnictwa Agora.  Ilustruje wiele książek dla dzieci m.in. w Wydawnictwie Literatura.
W trakcie spotkania p. Małgorzata pokazywała w praktyce jak ilustruje książki, wykonując rysunki farbami i kredkami, jak  również przy użyciu programu komputerowego. Wszyscy próbowali w tym  programie popracować i poznać warsztat pracy plastyka, ponieważ autorka przywiozła ze sobą swój komputer oraz farby, kredki i pędzle. Na zakończenie zajęć przeprowadzono konkurs plastyczny. W Mierzęcicach była to  „Moja ilustracja do książki”, a w Przeczycach „Okładka do mojej książki”. Każdy otrzymał fragment książki, który należało zilustrować lub zaprojektować okładkę. Wszyscy uczestnicy w nagrodę zostali poczęstowani cukierkami, które przywiózł dla nich nasz gość. Uczestnicy spotkania otrzymali książki z autografem ilustratorki.
Książki dla uczestników zajęć i spotkanie sfinansował  Fundusz Sołecki z Mierzęcic oraz Wspólnoty Gruntowe z Przeczyc. Bardzo gorąco dziękujemy.


 Spotkanie w Filii w Przeczycach