wtorek, 31 maja 2011

Kolejne spotkanie Klubu "Zakładka"


27 maja 2011 r.

Spotkanie Klubu Miłośników Książek „ZAKŁADKA”

książki przygodowe Krzysztofa Petka.

Trzy lata temu Krzysztof Petek był gościem Biblioteki. Opiekunki klubu wspominały o wizycie autora pokazując zdjęcia i wpis do kroniki a uczestnicy dyskusji dzielili się swoimi wrażeniami po lekturze jego książek. Nie wszystkim się książki podobały ale na koniec dyskusji stwierdzono,  że każdy powinien chociaż jedna książkę przeczytać aby wyciągnąć własne wnioski.
W dalszej części spotkania Paulina Borówka, która  przyniosła na spotkanie swoją kolekcje książek o Harrym Potterze zachęcała pozostałych klubowiczów do zapoznania się z przygodami małego czarodzieja i polecała je jako lekturę na wakacje. Słodką niespodziankę dla opiekunek klubu oraz klubowiczów przygotował Aleksander Bara, który poczęstował wszystkich samodzielnie upieczonym  ciastem, które było bardzo pyszne. Młodzi czytelnicy wraz z   panią Beatą Dzierżanowską-Kukuła przygotowały na pożegnanie cytaty na temat  książek i czytaniem. Sandra Łabuz zrobiła plakat przedstawiający „Smak przygody” – Wspaniałe chwile z książką i wręczyła go Pani Dyrektor Biblioteki w celu umieszczenia w Kronice Klubu.
Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej i wakacyjnej atmosferze. Następne spotkanie dopiero po wakacjach. Zapraszamy chętnych i życzymy wszystkim udanych wakacji oraz wielu ciekawych książek do przeczytania.


poniedziałek, 30 maja 2011

Wystawa rzeźby mieszkanki Mierzęcic


27 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Mierzęcicach została otwarta wystawa prac rzeźbiarskich mieszkanki Mierzęcic, Pani Ireny Wojdas. Gości powitała dyr. Biblioteki Grażyna Czapla a autorka prac podziękowała osobom, które jej pomagały i zachęcały do rozwijania swojej pasji.
Wśród przybyłych na wystawę gości  znaleźli się m.in.: Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski, Zastępca Wójta Gminy Andrzej Cembrzyński, Przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Twardoch, dyr. Gminnego Ośrodka Kultury Dorota Marciniak,  radni, sołtysi, mieszkańcy gminy, czytelnicy, a także rodzina i przyjaciele autorki.
Pani Irena Wojdas jest rodowitą węgierką, mieszka z rodziną od 15 lat w Mierzęcicach.
 Z wykształcenia ceramiczka, a z zamiłowania rzeźbiarka-amatorka. W swoich pracach wykorzystuje głównie ludowe motywy węgierskie,  rzeźbi w drewnie i w korze. Pani Irena znajduje też czas na czytanie książek. Od wielu lat jest jedną z najwierniejszych czytelniczek Biblioteki w Mierzęcicach.
Wystawa została zorganizowana w ramach zadania „Biblioteka- przestrzeń dla mieszkańców z inicjatywą” mieszczącego się w polsko-amerykańskim projekcie noszącym nazwę Program Rozwoju Bibliotek, w którym nasza Biblioteka uczestniczy od 2009 r. Wystawa jest drugą imprezą przygotowaną w ramach tego zadania. Pierwszą była wystawa p.t. „Błękitna Armia  Generała Hallera”, która została przygotowana przez mieszkańca Mierzęcic p. Cz. Banasia. Tego typu spotkaniami chcielibyśmy zachęcić mieszkańców naszej gminy do zaprezentowania swojej amatorskiej twórczości. Na pewno są wokół nas osoby, które malują rzeźbią, piszą czy wykonują piękne obrazy i ozdoby „igłą i nitką”. Zapraszamy wszystkich do podzielenia się swoją pasją i zainteresowaniami, bardzo chętni pomożemy wszystkim w zorganizowaniu podobnego spotkania.
Wystawa potrwa do 25 czerwca 2011 r. Serdecznie wszystkich zapraszamy.

czwartek, 26 maja 2011

Projekt CATL


W dniach 21-23.05.2011 r. w Wojewódzkiej Bibliotece w Krakowie odbyło się szkolenie zorganizowane przez Pozarządowy Ośrodek Karta na temat Cyfrowego  Archiwum Tradycji Lokalnej.  Uczestnikami szkolenia byli pracownicy z bibliotek wiodących oraz partnerskich biorących udział w Programie Rozwoju Bibliotek a zakwalifikowanych do projektu przez Ośrodek Karta w 2010 r.  . W szkoleniu brały udział  Dominika Latos oraz Grażyna Nowak. Każdy uczestnik szkolenia została zaopatrzony w podręcznik oraz informacje o przebiegu szkolenia, które podzielone było na kilka części, takich jak: archiwa społeczne, historia mówiona, fotografia w archiwum społecznym, zagadnienia prawne z prawa autorskiego oraz ćwiczenia komputerowe. Szkolenie prowadzili pracownicy Ośrodka Karta. Dostarczyli oni uczestnikom rzetelnych i przydatnych informacji, które można wykorzystać w swoich bibliotekach. W czasie szkolenia uczestniczy wymieniali się doświadczeniami na temat gromadzenie i opracowania materiałów. Od września nasze bibliotekarki rozpoczną zbieranie materiałów potrzebnych do utworzenia Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnych w naszej bibliotece.poniedziałek, 16 maja 2011

Spotkanie czytelników w Nowej Wsi

Z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek filia biblioteczna w Nowej Wsi zorganizowała spotkanie swoich najlepszych czytelników. Na spotkanie przybyło kilkanaście osób, które przy ciastku i kawie mieli okazję zobaczyć humorystyczne przedstawienie w wykonaniu grupy teatralnej powstałej przy filii w Nowej Wsi, której członkami są czytelnicy tejże placówki bibliotecznej. 


czwartek, 12 maja 2011

Grzegorz Kasdepke tematem lekcji bibliotecznych


W trakcie trwającego  ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek uczniowie Szkoły Podstawowej w Mierzęcicach wzięli udział w przygotowanych dla nich lekcjach bibliotecznych, których tematem były książki Grzegorza Kasdepke. Klasy II oraz III wzięły udział w lekcjach o dobrym wychowaniu. Na spotkaniach tych wykorzystano opowiadania z książki „Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci”. Na początku spotkania wspólnie przedyskutowano kto to jest człowiek dobrze wychowany oraz jak się powinien zachowywać w różnych sytuacjach. Następnie czytając poszczególne opowiadania wspólnie rozmawiano na temat dobrego wychowania. Mówiliśmy między innymi, że ludzie kulturalni nie gestykulują, czyli „nie machają rękami, jakby chcieli wyłapać wszystkie muchy z okolicy, nie poklepują się ciągle po ramionach…”. Ciekawa dyskusja wywiązała się również na temat telefonów komórkowych oraz telefonowania. Dzieci dowiedziały się również jak się powinno właściwie wręczać kwiaty oraz jak to jest z tymi „rękami w kieszeniach”. Rozmawialiśmy również o „magicznych słowach”, czyli dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję. Lekcje te były bardzo interesujące, dzieci wykazywały duże zainteresowanie i zaangażowanie. Wspólnie dyskutując staraliśmy się wyłonić pozytywne i negatywne zachowania bohaterów tych opowiadań. Na koniec dzieci kolorowały ilustracje związane tematycznie z przeprowadzanymi lekcjami.
Natomiast uczniów klasy IV oraz V zaprosiliśmy na lekcje biblioteczne, których tematem były związki frazeologiczne. Lekcje te były przeprowadzone w oparciu o książki Grzegorza Kasdepke „Co to znaczy”. Zamieszczone w książce zabawne opowiadania tłumaczyły najpopularniejsze powiedzonka i wyrażenia. Tak więc, wyjaśniliśmy między innymi co to znaczy „Biały kruk”, „Ciepłe kluchy”, „Mieć węża w kieszeni”, „Udawać Greka”, „Mieć duszę na ramieniu” czy „Świecić oczami”. Dużo śmiechu było podczas czytania opowiadania „Ostatni dzwonek”, ponieważ obecnie zbliża się koniec roku szkolnego, tak więc opowiadanie to było bardzo aktualne. Wiele wyrażeń było dzieciom znanych, jednak były i takie, które słyszeli po raz pierwszy. Spotkania te również były udane, dzieci poznały wiele nowych związków frazeologicznych oraz ich znaczenie świetnie się przy tym bawiąc. Czytane opowiadania bardzo się podobały i wprawiły wszystkich w dobry humor. 
Nowi młodzi czytelnicy w BiblioteceW bibliotece z książek na półkach
Trąbią słonie, kuka kukułka,
Kwitnie paproć, krzyczą Indianie,
Szumią żagle na oceanie.
W bibliotece znajdziesz wszystko,
to co chcesz:
Starą prawdę, mądrą bajkę,
piękny wiersz.

Jak co roku w ramach Tygodnia Bibliotek uczniowie klas I Szkoły Podstawowej w Mierzęcicach zostali zaproszeni na spotkanie, w trakcie którego zostali oni uroczyście Pasowani na Czytelnika naszej Biblioteki. Młodzi uczestnicy na początku spotkania zapoznali się z podstawowymi zasadami panującymi w bibliotece, wysłuchały jak ważne jest poszanowanie książek. Do tego posłużyły nam dwa domki wesoły – w którym mieszkają ładne, czyste i zadbane książki, oraz domek smutny – w którym mieszkają książki brzydkie, zniszczone przez czytelników. Dzieci były niezwykle zainteresowane kiedy pokazaliśmy im pierwszą księgę inwentarzową oraz najstarsze książki, które posiadamy w swoich zbiorach. Przedstawiliśmy również dzieciom drogę jaką musi przebyć książka zanim trafi na biblioteczną półkę. Po złożeniu uroczystego przyrzeczenia dzieci zostały pasowane na czytelnika poprzez dotknięcie książką, którą każdy otrzymał na pamiątkę. Do książki dołączona została zakładka oraz pamiątkowy dyplom. Po pasowaniu wszyscy nowi czytelnicy osobiście wpisali się do Księgi Pamiątkowej Nowej Braci Czytelniczej Biblioteki w Mierzęcicach. Następnie wszyscy czytelnicy biblioteki zeszli do działu książek dla dzieci, gdzie mieli okazję zapoznać się i wypożyczyć jakąś ciekawą dla siebie książkę. Spotkanie to przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Podczas zabawy dzieci poznały bibliotekę, jej zbiory oraz zasady w niej panujące. Na zakończenie zrobione zostało pamiątkowe zdjęcie, które otrzymał każdy nowy czytelnik.