wtorek, 26 kwietnia 2011

Międzynarodowy Dzień Książki w Filii w Przeczycach

Filia biblioteczna zorganizowała dla swoich młodych czytelników spotkania i konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, który obchodzony jest co roku 2 kwietnia.
Konkurs plastyczny pt. "Projekt okładki do ulubionej bajki" skierowany był do uczniów I - VI Szkoły Podstawowej w Przeczycach. Nagrody w konkursie ufundowały Wspólnoty Gruntowe wsi Przeczyce.
Dla klas "O" zorganizowano spotkanie, na którym zostały zaprezentowane "Książki - zabawki". Dzieci mogła oglądać książki rozkładane, grające, świecące i o różnych kształtach. Natomiast uczniowie klasy I wzięli udział w lekcji bibliotecznej, której tematem przewodnim były "Wróżki i czarownice". Czytane były fragmenty bajek i baśni, dzieci odgadywały zagadki i dyskutowały w których bajkach występują wróżki i czarownice, te dobre i te złe. Na zakończenie kolorowały postacie wróżek i czarownic. Z okazji Dnia Książki przygotowano również małe wystawy pt. "Wróżki i czarownice-bohaterki bajek", "Zalety książki" i "Najstarsze książki w bibliotece".

ZAPROSZENIE

Zapraszamy 

na otwarcie wystawy malarstwa
Zbigniewa Krasonia
"Mój Papież Jan Paweł II"

w dniu 28 kwietnia o godz. 16.00
do Biblioteki w Mierzęcicach ul. Wolności 62 a

Wystawa trwa do 14 maja 2011 r.
W trakcie wystawy możliwość zakupu prac autoraniedziela, 17 kwietnia 2011

Serwis papieski w Polskim Radiu

W związku z beatyfikacją Jana Pawła II Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis poświęcony Ojcu Świętemu. W serwisie zgromadzono setki unikatowych nagrań archiwalnych, związanych z postacią Jana Pawła II. znajdują się tam materiały zarówno z archiwum Polskiego Radia, jak i z archiwów Radia Wolna Europa, BBC, FRI i innych. Materiały podzielone są na działy tematyczne - Droga do Watykanu, Pontyfikat, Zamach, Pielgrzymki do ojczyzny, Nauczanie, Uroczystości beatyfikacyjne. Obok materiałów dźwiękowych jest wiele interesujących, często nieznanych fotografii oraz nagrania video. Serwis będzie systematycznie wzbogacany również materiałami poświęconymi Janowi Pawłowi II, powstającymi w poszczególnych programach Polskiego Radia. (źródło: Niedziela Tygodnik Katolicki).
Zapraszamy na stronę:
Jan-Pawel-II-materiały-Polskiego-Radia

sobota, 16 kwietnia 2011

Z prezentacją o Papieżu Polaku w Wojkowicach

Pracownicy naszej Biblioteki udali się z prezentacją multimedialną o życiu i działalności Papieża Jana Pawła II do Wojkowic. Zostaliśmy zaproszeni przez Miejską Bibliotekę Powiatową w Wojkowicach a prezentacja odbyła się dla uczniów w tamtejszej Szkole Podstawowej Nr 1. Było to możliwe dzięki partnerskiej współpracy pomiędzy Bibliotekami w Mierzęcicach i Wojkowicach w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

 Powitała nas dyr. Biblioteki w Wojkowicach Anna Radkowska-Śliź

 Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wojkowicach

 Pani Magda zaprezentowała  niewielką część zbiorów Biblioteki dotyczących Jana Pawła II

czwartek, 14 kwietnia 2011

Gminny Konkurs Recytatorski

14 kwietnia już po raz kolejny w Szkole Podstawowej w Toporowicach odbył się finał Gminnego Konkursu Recytatorskiego pod patronatem dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Mierzęcicach.
 W tym roku odbywał się on pod hasłem "Cztery pory roku w poezji dla dzieci". Udział wzięli uczniowie szkół podstawowych oraz  przedszkolaki. Młodzi uczestnicy prezentowali wybrane przez siebie wiersze  w czterech kategoriach wiekowych. Komisja po ocenie recytacji przyznała nagrody książkowe:
I grupa wiekowa - klasa O i przedszkolaki
I miejsce:     
Julia Dróżdż - (Szkoła Podstawowa nr 2 Mierzęcice)
Kinga Opara - (Szkoła Podstawowa Boguchwałowice)
II miejsce:    
Paulina Paszewska - (Przedszkole Mierzęcice)
Tomasz Lity - (Szkoła Podstawowa Toporowice)
III miejsce: 
Oskar Piekarczyk - (Szkoła Podstawowa Przeczyce)
Martyna Wierzbicka - (Przedszkole Nowa Wieś)
 
 
II grupa wiekowa - klasa I - II
I miejsce:      
Marta Góra - (Szkoła Podstawowa Przeczyce)
II miejsce:     
Magdalena Lebiodzka - (Szkoła Podstawowa Nr 1 Mierzęcice) 
Mateusz Cebula - (Szkoła Podstawowa Boguchwałowice)
III miejsce:  
Julia Białas - (Szkoła Podstawowa Nr 2 Mierzęcice)
Martyna Wałęsa - (Szkoła Podstawowa Toporowice)

III grupa wiekowa - klasa III - IV
I miejsce:  
Michał Tyrała - (Szkoła Podstawowa Nr 1 Mierzęcice)
Angelika Dyszy - (Szkoła Podstawowa Nr 2 Mierzęcice)
II miejsce:     
Michał Chyla - (Szkoła Podstawowa  Przeczyce)
III miejsce:    
Julia Cebula - (Szkoła Podstawowa Boguchwałowice)
Karolina Filipczyk - (Szkoła Podstawowa Toporowice)

IV grupa wiekowa - klasa V - VI
I miejsce:    
Magdalena Nowak - (Szkoła Podstawowa Nr 1 Mierzęcice)
II miejsce:   
Anna Górska - (Szkoła Podstawowa Nr 2 Mierzęcice)
Kaja Czapla - (Szkoła Podstawowa Toporowice)
III miejsce
Klaudia Jaruszewska - (Szkoła Podstawowa Przeczyce)

środa, 13 kwietnia 2011

Beatyfikacja Jana Pawła II coraz bliżej

Od 11 kwietnia w Bibliotece w Mierzęcicach i w Szkołach Podstawowych na terenie gminy rozpoczęły się spotkania z uczniami, w trakcie których pracownicy biblioteki przybliżają dzieciom i młodzieży postać Papieża Jana Pawła II. W trakcie prezentacji multimedialnej można zobaczyć zdjęcia  Papieża Polaka , posłuchać opowieści o jego życiu oraz posłuchać jego głosu. Przygotowano również małą wystawę zbiorów bibliotecznych (czasopism, kopert, znaczków, kartek, zakładek, monet, medali i wiele innych) dotyczących życia i działalności Jana Pawła II. Poniżej zdjęcia ze spotkań w Bibliotece w Mierzęcicach. Relacja z kolejnych spotkań w następnych postach.


niedziela, 10 kwietnia 2011

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci w Mierzęcicach Osiedlu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci filia w Mierzęcicach Osiedlu przygotowała dla uczniów najmłodszych klas Szkoły Podstawowej Nr 2 w Mierzęcicach lekcje biblioteczne. W trakcie spotkania pod hasłem "Książka - zabawka" dzieci miały okazje zobaczyć i dotknąć książek pełniących również funkcję zabawek. Natomiast podczas lekcji na temat dobrego wychowania, dzieci poznały książki G.Kasdepke, który w ciekawej i zabawnej formie pisze o dobrym wychowaniu i zachowaniu.środa, 6 kwietnia 2011

Wróżka Lukrecja w krainie baśni

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w bibliotece w Mierzęcicach odbyły się spotkania z najmłodszymi czytelnikami. Dla uczniów klas I, II i III  ze Szkoły Podstawowej w Mierzęcicach przygotowano lekcje biblioteczne pod hasłem
„W krainie bajek i baśni”.
W sali wystawowej biblioteki został zbudowany kolorowy zamek z kartonów, w którym w poszczególnych komnatach byli „uwięzieni” ulubieni bohaterowie bajek i baśni. Zła czarownica rzuciła zaklęcie i zamknęła ich w zamku. Poproszono więc dzieci, aby pomogły w uwolnieniu wszystkich bohaterów, aby mogli wrócić do swoich bajek. Jeżeli dzieci wykonają kolejne zadania wtedy wszyscy wrócą tam gdzie jest ich miejsce. Przed każdym zadaniem odczytywany był fragment bajki, a dzieci musiały odgadnąć o jaką bajkę chodzi. Jeżeli im się udało wówczas otwierali kopertę umieszczoną na poszczególnej komnacie, przypinali ilustracje z tej danej bajki i odczytywali zdanie do wykonania. W pierwszej komnacie uwięzieni byli bohaterowie Kopciuszka,w drugiej komnacie znajdował się Czerwony Kapturek. Po przeczytaniu trzeciego fragmentu okazało się że w komnacie znajdują się bohaterowie baśni O rybaku i złotej rybce.  W kolejnej komnacie uwięziona była Śpiąca Królewna a w  piątej  Jaś i Małgosia. Kolejny czytany fragment naprowadził dzieci na Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków. W komnacie siódmej ukryty został  Smok Wawelski. Ostatnia komnata kryła bohaterów Calineczki. Dzieci z wszystkimi zadaniami poradzili sobie świetnie, wszyscy bohaterowie wrócili do swoich książek, a my podziękowaliśmy im za pomoc w ich uwalnianiu. Lekcja przeprowadzona w takiej formie bardzo podobała się wszystkim dzieciom oraz ich wychowawcom. Czytane fragmenty bajek, zadania które musieli wykonywać, zagadki oraz tajemniczość i baśniowa atmosfera sprawiła, że dzieci naprawdę świetnie się bawiły.wtorek, 5 kwietnia 2011

Nagroda dla Biblioteki

29 marca 2011 r. w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyła się Konferencja podsumowująca program edukacyjny skierowany do bibliotek woj. śląskiego biorących udział w Programie Rozwoju Bibliotek. Program ten realizowany był pod hasłem „Biblioteka – miejscem aktywności lokalnej. Szkolenia i warsztaty  edukacyjne dla bibliotekarzy prowadzone były w 2010 r. przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. Konferencja objęta była honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego a w jej trakcie Stowarzyszenie CAL  nagrodziło kilka bibliotek spośród 32 biorących udział w Programie Rozwoju Bibliotek z woj. śląskiego za aktywność i zaangażowanie w proces planowania pracy biblioteki. Wśród nagrodzonych znalazła się również Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Mierzęcicach. Z rąk Prezesa Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL w Warszawie p. Bohdana Skrzypczaka dyrektor biblioteki odebrała „Wyróżnienie specjalne dla Biblioteki za pasję i zaangażowanie w edukacyjny proces planowania strategicznego „Biblioteka-miejsce aktywne” realizowany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek”.

sobota, 2 kwietnia 2011

Pamiętamy

Pamiętamy...
21.37

piątek, 1 kwietnia 2011

Dary Ośrodka KARTA dla Biblioteki


Wykaz książek podarowanych
Gminnej Bibliotece Publicznej  im. Jana Pawła II w Mierzęcicach przez
Ośrodek KARTA  w Warszawie ul. Narbutta 29
w ramach współpracy w projekcie „Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej”
Klukowski Z. - Zamojszczyzna t.1/2 
Bohdanowicz S. - Ochotnik
Dąmbski S. - Egzekutor
Archiwum opozycji
Archiwum wschodnie t.1/2
Sobibór
Rumuński azyl
Upadek Peerelu
Rok 1918 odzyskiwanie niepodległości