wtorek, 15 marca 2011

Klub Miłośników Książek


11 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Mierzęcicach odbyło się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Książek. W spotkaniu wzięli uczniowie szkoły podstawowej
w Mierzęcicach wraz  z opiekunem – p. Beatą Dzierżanowską-Kukuła.
W bibliotece przywitały klubowiczów dyrektor Grażyna Czapla, opiekun klubu Dominika Latos oraz bibliotekarz Magdalena Bijak. Na wstępie przyjęto oficjalną nazwę klubu, który od tej pory będzie się nazwał Klub Miłośników Książek „Zakładka”. Następnie młodzi klubowicze otrzymali zeszyty, w których będą wklejać otrzymane na spotkaniu: ilustrację okładki książki, o której dyskutowano, informacje o autorze oraz cytaty z książki, które warto zapamiętać.  Jako pierwsze do zeszytów zostały wklejone wiadomości dotyczące „Łyska z pokładu Idy” Gustawa Morcinka, książki która omawiana była na ostatnim spotkaniu klubu. W dalszej części spotkania tematem dyskusji były  książki Zbigniewa Nienackiego o przygodach „Pana Samochodzika”. Klubowicze rozmawiali również o swoich ulubionych książkach, do których często wracają.
Następne spotkanie klubu odbędzie się 29 kwietna. W związku z beatyfikacją Jana Pawła II, która odbędzie się 1 maja 2011 r. młodzi czytelnicy postanowili porozmawiać o książkach, które ukazują Jana Pawła II jako przyjaciela dzieci i człowieka pełnego humoru. 

Na zakończenie spotkania wpis do księgi pamiątkowej Klubu Miłośników Książek.

piątek, 11 marca 2011

Poznajemy wiersze Tuwima

Dla uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Mierzęcicach przygotowaliśmy lekcje biblioteczne, przybliżające sylwetkę i twórczość Juliana Tuwima. Lekcje zatytułowane były „Lokomotywa Pana Tuwima – czyli słów kilka o Julianie Tuwimie”. Przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej przedstawiona została dzieciom krótka biografia tego znakomitego pisarza.  Następnie rozpoczęła się znakomita zabawa z wykorzystaniem wierszy pisarza. Pierwszym był wiersz „Okulary”.  Podczas czytania kilku uczniów, mając na nosie śmieszne okulary, świetnie udawało pana Hilarego. Był również tytułowy Grześ, który z dziurawym workiem pełnym piasku podążał przez wieś. Również i tym razem dzieciom podobał się krótki występ ich kolegi nagrodzony gromkimi brawami. Następnie uczestnicy zajęć po wylosowaniu ilustracji, mieli za zadanie odgadnąć o jaki wiersz chodzi oraz przypiąć na tablicy ilustrację i tytuł wiersza. Uczniowie radzili sobie bardzo dobrze. Większość wierszy była im znana. Jeżeli mieli jakieś wątpliwości wówczas bibliotekarka odczytywała wiersz, aby ich z nim zapoznać. Dzieci miały również możliwość wysłuchać wierszy czytanych przez Piotra Fronczewskiego. Wspólnie słuchaliśmy wierszy:. „Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski”, „Ptasie radio”, „O Panu Tralalińskim”.  Bardzo dużo radości przyniosło odgrywanie wiersza „Rzepka”. Została do niego zaangażowana większa liczba dzieci. Na początku zostały przydzielone role. Kiedy każdy już wiedział kim jest, bibliotekarka czytała wiersz, a dzieci - „aktorzy” próbowały wyrwać tytułową rzepkę. Uczestnicy zabawy świetnie się bawili i byli bardzo zaangażowani w odgrywaniu przydzielonych ról. Aby sprawdzić czy  spotkanie pogłębiło  wiedzę młodych uczniów na temat twórczości J. Tuwima zostały odczytane fragmenty jego utworów, a dzieci zgadywały o jaki wiersz chodzi. Poradziły sobie z tym zadaniem znakomicie. Na zakończenie spotkania wszyscy kolorowali ilustracje do poznanych wierszy. Spotkanie było bardzo udane, dzieci zapoznały się z twórczością tego znakomitego pisarza świetnie się przy tym bawiąc.  


czwartek, 10 marca 2011

Gazety. Czasopisma. Prasa drukowana.

W miesiącu marcu przygotowaliśmy dla uczniów klas VI  szkoły podstawowej w Mierzęcicach lekcje biblioteczne zatytułowane „Gazety i czasopisma”. Celem tych spotkań było przede wszystkim zapoznanie uczniów z podstawowymi pojęciami odnoszącymi się do prasy drukowanej. Wyjaśniliśmy różnicę między gazetą a czasopismem, przedstawiliśmy rodzaje czasopism ze względu na częstotliwość ukazywania się, na treść oraz różny typ odbiorców, jak również zapoznaliśmy uczniów z budową czasopisma. Lekcje urozmaicone były prezentacją multimedialną. Celem tych spotkań było również zachęcenie dzieci do korzystanie z czasopism dostępnych w naszej bibliotece. W związku z tym, na stolikach prezentowane były gazety i czasopisma, które można u nas poczytać, czy też wypożyczyć do domu.Uczniowie byli naprawdę pod wrażeniem, gdyż na stolikach oprócz prasy, którą można spotkać dzisiaj w każdym kiosku pokazywaliśmy również stare czasopisma i gazety. Mogli oni porównać dzisiejszą „Przyjaciółkę” z tą z roku 1937 oraz czasopismo „Kobieta i życie” z roku 1957. Na stolikach były również inne przedwojenne gazety m.in. „Bluszcz” z 1907 r., „Kobieta w świecie i w domu” z 1931 r., „Przewodnik Katolicki”  z 1936 r. Duże wrażenie na uczniach wywarł egzemplarz „Kuriera Warszawskiego” z roku 1941, który był sprzedawany na ulicach wojennej Warszawy. Można było również zobaczyć gazety codzienne wydawane w latach 80 XX wieku. Były tam m.in.:  „Trybuna Ludu” z 1980 r., „Dziennik Polski” z 1987 r., „Tygodnik Solidarność” z roku 1981, „Głos Robotniczy” z 1981 r. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudziło także czasopismo „Dookoła świata” z roku 1955 i 1958. Lekcje na temat różnorakich czasopism i gazet weszły już na stałe do działalności biblioteki i cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, głównie ze względu na możliwość poznania z autopsji prasy z ubiegłego wieku. 

środa, 2 marca 2011

Beatyfikacja Jana Pawła II

1 maja 2011 r.
odbędzie się w Watykanie beatyfikacja
Papieża Jana Pawła II
Polecamy stronę internetową przygotowana przez wikariat Rzymu poświęconą procesowi beatyfikacyjnemu. Można tam śledzić przygotowania do do tej wielkiej uroczystości.
Na stronie można m.in. znaleźć dokumenty dotyczące procesu beatyfikacyjnego, przeczytać świadectwo uzdrowionej za przyczyną naszego Papieża francuskiej siostry Marie Simon-Pierre oraz wywiad z księdzem postulatorem Sławomirem Oderem, a także modlitwę o udzielenie łaski za wstawiennictwem Jana Pawła II