czwartek, 30 grudnia 2010

Dotacja z Fundacji Orange na 2010 r.

Biblioteka otrzymała z Fundacji Orange dotacje finansową z przeznaczeniem na  edukację i popularyzację wykorzystania Internetu przez użytkowników Bibliotek, a w szczególności  na zapewnienie dostępu do bezpłatnego Internetu dla użytkowników, a także na zakup materiałów oraz prowadzenie projektów o charakterze edukacyjnym w 2010 r. W listopadzie 2010 r. Biblioteka przystąpiła do tworzonego powiatowego systemu informacji bibliotecznej, polegającego w głównej mierze na stworzeniu jednego spójnego katalogu zbiorów bibliotek powiatu będzińskiego. Środki finansowe otrzymane z Fundacji Orange Biblioteka wykorzystała na realizację pierwszego etapu budowania katalogu centralnego w Bibliotece w Mierzęcicach. Zakupiono nowoczesny program biblioteczny SOWA2, który zastąpi  system MAK. Program SOWA2 pozwoli na zbudowanie katalogu komputerowego zbiorów bibliotecznych a w przyszłości komputerowe wypożyczanie  naszych zbiorów. W 2010 r. zakupiono program do dwóch placówek a w następnych latach program otrzymają również pozostałe filie biblioteczne.

czwartek, 9 grudnia 2010

KIERMASZ KSIĄŻEK

ZAPRASZAMY

na kiermasz książek dla dzieci i młodzieży
do bibliotek:

w Przeczycach (remiza OSP)
w Mierzęcicach osiedlu (blok 29)
w Mierzęcicach ul. Wolności 62 a

Kiermasz trwa do Świąt Bożego Narodzenia

wtorek, 7 grudnia 2010

Spotkanie w Siewierzu

W ramach Programu Rozwoju Bibliotek w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu odbyło się
1 grudnia spotkanie pracowników biblioteki wiodącej z Siewierza i bibliotek partnerskich z Mierzęcic i Psar. W trakcie spotkania odbyły się warsztaty literackie.Wszyscy bibliotekarze wzbogacili swoją wiedzę na temat pisania prozy poetyckiej. Wymieniono się również doświadczeniami z zakresu pracy z młodymi czytelnikami. Pani Jola Jakubczyk, bibliotekarz z Siewierza podzieliła się z nami swoimi pomysłami i opowiedziała o swojej pracy z dziećmi i młodzieżą. Spotkanie było okazją do bliższego poznania się pracowników bibliotek należących do koalicji biblioteki wiodącej z bibliotekami partnerskimi. W miłej, sympatycznej atmosferze zdobywaliśmy nowe doświadczenia, a nowe pomysły na pewno wykorzystamy w naszej pracy. Drugie spotkanie zaplanowano na początek przyszłego roku.

 piątek, 3 grudnia 2010

Młodzieżowy Klub Dyskusyjny

Już po raz drugi w Bibliotece w Mierzęcicach odbyło się spotkanie miłośników książki i czytania. Pod kierunkiem p. Beaty Dzierżanowskiej-Kukuła przybyli do nas młodzi czytelnicy. W czasie spotkania dyskutowano nad książką G. Morcinka "Łysek z pokładu Idy", a do kolejnej dyskusji wybrano książkę o przygodach Pana Samochodzika. Wszystkich chętnych, którzy chcieliby należeć do Klubu zapraszamy do Biblioteki po feriach zimowych.

czwartek, 2 grudnia 2010

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Bibliotece

Tradycyjne po raz kolejny w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Mierzęcicach obchodzono przypadający 25 listopada „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Przy kilka dni w placówkach bibliotecznych odbywały się spotkania młodych czytelników, w których uczestniczyły także małe i duże misie. W centrali w Mierzęcicach oraz w filiach bibliotecznych w Przeczycach, Toporowicach i Mierzęcicach Osiedlu na uroczyste spotkania zostali zaproszeni uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych oraz oddziałów przedszkolnych. Dzieci radosne i uśmiechnięte przychodziły do biblioteki wraz ze swoimi ukochanymi przytulankami, o których bardzo chętnie opowiadały. Każdy z misiów miał oczywiście jakieś zabawne imię.
W bibliotece w Mierzęcicach czekał na dzieci ogromny miś – mieszkaniec biblioteki, z którym wszyscy się chętnie witali. Na spotkaniu przedstawiono historię pierwszego pluszowego misia Następnie dzieci miały możliwość przekonania się, że misie to nie tylko pluszaki, ale również bohaterowie wielu wierszyków, książek czy filmów. Czytane były fragmenty książek a dzieci z kolei pięknie wyrecytowały wierszyk „Proszę państwa oto miś” Jana Brzechwy. Zaprezentowane zostały książki, które można znaleźć na naszych bibliotecznych półkach, a w których bohaterem jest Miś. Wykorzystując prezentację multimedialną wyświetlaliśmy fragmenty bajek, w których dzieci rozpoznały swoich ulubionych misiowych bohaterów. Nie zabrakło również wspólnych zabaw. Dzieci z zawiązanymi oczami miały za zadanie wykonać portret misia. Okazało się to nie łatwym zadaniem, i misie naprawdę przybierały różne postacie. Przy dźwiękach piosenek o misiach odbyły się także zajęcia plastyczne, w trakcie których dzieci kolorowały portrety różnych misiów. Dla wszystkich dzieci przygotowano słodki poczęstunek czyli „małe co nie co” –pyszny miodzik prosto z ula. Była to okazja skosztowania miniowego przysmaku. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.
W filii w Przeczycach Pani bibliotekarka przygotowała wraz z uczniami klas V i VI inscenizację „Bal u Misia Uszatka” i zaprosiła na spektakl najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. W trakcie przedstawienie wszyscy uczestnicy mogli bawić się wesoło na balu u misia przy dźwiękach misiowych piosenek. Na zakończenie wszyscy otrzymali portret misia do pokolorowania.
W placówce w Toporowicach oprócz wesołej zabawy z misiami i kosztowania miodu, rozstrzygnięto również konkurs plastyczny „Portret Misia” i rozdano nagrody.
Natomiast w filii w Mierzęcicach Osiedlu odbyło się wesołe i radosne spotkanie przy misiowych piosenkach. Dzieci wraz ze swoimi pluszakami bawiły się wesoło śpiewając i tańcząc wraz z misiem przy jego ulubionych piosenkach. Oczywiście i tutaj nie zabrakło miniowego przysmaku czyli miodu prosto z ula.
Biblioteczny Miś zawędrował również do Przedszkola w Mierzęcicach. Towarzyszył pani Małgosi w czytaniu dzieciom bajek, których bohaterem był właśnie On. Dzieci przyjęły pluszowego gościa bardzo serdecznie. Każde dziecko chciało się z misiem przywitać i chwilkę pobawić. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał od misia słodki poczęstunek.
W trakcie wszystkich spotkań było wiele radości i zabawy a nagrodą dla organizatorów był radosny śmiech małych gości. Spotkania z Misiem w Bibliotece w Mierzęcicach
Miś odwiedził przedszkolaków w Mierzęcicach


Zabawa z Misiem w Bibliotece w Przeczycach


Spotkanie w Bibliotece w Toporowicach


Spotkanie w Bibliotece w Mierzęcicach Osiedlu

Dofinansowanie z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Nasza Biblioteka nawiązała stałą współpracę
z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W 2009 r. otrzymaliśmy dotacje finansową na zakup książek dotyczących uzależnień od alkoholu i narkotyków. Otrzymaliśmy także w darze od Komisji książki i kasety na temat uzależnień i walki z nimi. Pozwoliło to na stworzenie w naszej Bibliotece odrębnego działu poświęconego tej tematyce. Natomiast w 2010 r. otrzymaliśmy dotację finansową z przeznaczeniem na spotkanie z pisarką M.K. Piekarską, która poprowadziła dla młodzieży gimnazjalnej spotkanie na temat "Dlaczego młodzież szuka "lepszego" świata". Na 2011 r. zostały także zaplanowane działania, na które mamy nadzieję otrzymać po raz kolejny dofinansowanie z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

środa, 1 grudnia 2010

Spotkanie gimnazjalistów z Małgorzata Karoliną Piekarską

24 listopada odbyło się spotkanie autorskie Pani Małgorzaty Karoliny Piekarską z młodzieżą gimnazjalną. Jedno spotkanie miało miejsce w Bibliotece w Mierzęcicach i wzięły w niej udział klasy III Gimnazjum im. Czesława Miłosza, a kolejne z młodzieżą w Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Nowej Wsi. Odbywały się one pod hasłem: Dlaczego młodzież szuka „lepszego” świata. Pani Małgorzata Karolina Piekarska pochodzi z Warszawy, jest pisarką, dziennikarką prasową i telewizyjną. Na co dzień związana z TVP 3, gdzie emitowane są jej reportaże. Jak mówi pisać chciała od zawsze. Pierwsze opowiadanie opublikowała jako 15-latka w Świecie Młodych. Nosiło ono tytuł „Klasa o profilu rozwlekłym i poskręcanym” i było pracą na konkurs literacki. Przez 12 lat publikowała artykuły, reportaże i wywiady w dwutygodniku „Cogito”. Tam przez blisko 7 lat ukazywały się jej felietony „Wzrockowisko” przynosząc jej popularność wśród młodego pokolenia. Oprócz współpracy z TVP i Warszawskim Ośrodkiem Telewizyjnym, pisała również do wielu gazet, w tym m.in. Kobieta i Styl, Twój Styl, Express Wieczorny, Sztandar Młodych Super Express, Lider, Victor Gimnazjalista, Magazyn 13-tka. Mimo że ma na swoim koncie wiele programów i reportaży telewizyjnych to jednak pisanie jest tym co lubi robić najbardziej. Swoje książki kieruje do młodych ludzi, poczynając od szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum, aż do dorosłej młodzieży. Do najbardziej znanych jej pozycji należą: Tropiciele, Dzika oraz Klasa pani Czajki i jej kontynuacja Loteria. W formie książkowej ukazały się także jej felietony publikowane w „Cogito” p.t. Wzrockowisko.

W trakcie spotkań z naszą gimnazjalna młodzieżą pisarka podzieliła swoimi osobistymi doświadczeniami dotyczącymi kontaktu z wszelkimi używkami. Opowiedziała dużo o sobie, o swoich relacjach z rodzicami w wieku dojrzewania, o swoich kontaktach z narkotykami. Przedstawiła również losy swoich kolegów i koleżanek ze szkoły średniej, opowiedziała jak w mniejszym lub większym stopniu próbowali różnych środków odurzających, co było tego przyczyną i jak się ta „przygoda” z używkami skończyła. Swoje opowieści autorka urozmaiciła prezentacją zdjęć swoich przyjaciół. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie, młodzież mogła usłyszeć o różnych uzależnieniach i ich skutkach bezpośrednio od osoby, która w swoim życiu spotkała się z tym problemem osobiście.

Spotkanie zostało sfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mierzęcicach. Za co w imieniu młodzieży serdecznie dziękujemy.

Osoby, które zechcą bliżej poznać p. M.K. Piekarską zapraszamy na stronę www.piekarska.net Spotkanie w Bibliotece w Mierzęcicach

Spotkanie w Gimnazjum w Nowej Wsi