poniedziałek, 29 listopada 2010

Szkolenia informatyczne

W listopadzie zakończył się cykl szkoleń informatycznych organizowanych przez Bibliotekę Śląską w ramach Programu Rozwoju Bibliotek skierowanych do pracowników bibliotek biorących udział w programie.
Cykl szkoleniowy obejmował 5 spotkań, każde na inny temat:
Moduł I - Pierwsze kroki z komputerem.
Moduł II - Przygotowywanie materiałów multimedialnych.
Moduł III - Programu użytkowe.
Moduł IV - Prezentacje i sposoby ich zastosowania.
Moduł V - Wsparcie techniczne i organizacyjne.
W szkoleniu wzięli udział pracownicy filii, które otrzymały sprzęt komputerowy w ramach programu.
Były to: Kokoszka Grażyna, Jędrzejewska Mariola, Kocot Ewa, Gnacik Patrycja, Nowak Grażyna

sobota, 27 listopada 2010

Wystawa z okazji Święta Niepodległości

W dniu 11 listopada z okazji  przypadającego w tym dniu Święta Niepodległości w sali wystawowej  Biblioteki w Mierzęcicach nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy 
Błękitna Armia Generała Hallera”. 
Zaprezentowane zostały zbiory, poświęcone postaci gen. Józefa Hallera i utworzonej przez niego we Francji armii. Wystawę przygotował z własnych materiałów i pamiątek Czesław Banaś, mieszkaniec Mierzęcic. Wystawę otworzyła dyrektor Biblioteki G. Czapla i Wójt Gminy Mierzęcice K. Kobiałka. Na osobiste zaproszenie autora do mierzęcickiej książnicy przybył Adam Haller – mieszkający w Katowicach członek najbliżej rodziny bohatera wystawy.  Wśród zaproszonych gości byli również Bolesław Ciepiela – Prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich oddział w Będzinie, Zdzisław Rabsztyn – Vice Prezes będzińskiego SAP, Henryk Bebak – Komandor Komandorii Zagłębiowskiej Orderu Świętego Stanisława w Będzinie, Zastępca Wójta Gminy Zdzisław Majcherczak, Przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Twardoch, rodzina i znajomi kolekcjonera, mieszkańcy gminy
 Wśród zaprezentowanych eksponatów z bogatej kolekcji autora znalazły się archiwalne fotografie, stare pocztówki, gazety z lat międzywojennych, pamiątkowe medale, bezcenne odznaczenia, unikalne dokumenty (wśród nich dyplom z oryginalnym podpisem gen. Hallera), elementy umundurowania, książki. Czesław Banaś, jak podkreślił, swoją fascynację Hallerczykami zawdzięcza rodzinnej tradycji. Jego dziadek, Jan Banaś, był żołnierzem Błękitnej Armii i brał udział w bitwie warszawskiej pod Radzyminem w 1920r.
 Uczestnicy wystawy z wielką uwagą obejrzeli również krótkie filmy archiwalne ukazujące najważniejsze wydarzenia z życia gen. Hallera z okresu międzywojennego. Ruchome obrazy w doskonały sposób oddawały realia tamtych czasów, gdy Polska po latach niewoli z powrotem pojawiła się na mapie Europy.
Przez 2 tygodnie wystawę zwiedzali uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Mierzęcice. Była to dla nich ciekawa lekcja historii, szczególnym zainteresowaniem cieszyły się krótkie filmy ukazujące postać gen. Hallera i możliwość posłuchania jego głosu.
 Wystawa została zorganizowana w ramach zadania „Biblioteka - przestrzeń dla mieszkańców z inicjatywą” mieszczącego się w polsko-amerykańskim projekcie noszącym nazwę Program Rozwoju Bibliotek, w którym nasza biblioteka uczestniczy od 2009 r. Mamy nadzieje, że w dalszych latach będziemy przygotowywać dalsze spotkania prezentujące pasję i zainteresowania naszych mieszkańców. Autor wystawy Czesław Banaś oraz gość honorowy Adam Haller (z lewej)

środa, 10 listopada 2010

Fundusz Sołecki

Centrala Biblioteki w Mierzęcicach otrzymała w 2010 r. dotację finansową z przeznaczeniem na zajęcia z młodymi mieszkańcami sołectwa Mierzęcice podczas ferii zimowych i letnich wakacji w 2011 r.

O tym co to jest Fundusz Sołecki i jak działa można poczytać na stronie internetowej