wtorek, 13 października 2009

Program Rozwoju Bibliotek

Program Rozwoju Bibliotek jest długofalowym i nowatorskim przedsięwzięciem o ogólnopolskim zasięgu. Ma pomóc bibliotekom w małych miejscowościach przekształcić się w centra wiedzy i aktywności lokalnej. Zaplanowany na pięć lat program dysponuje grantem w wysokości 28 milionów dolarów, przekazanym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates. Fundusze zostaną przeznaczone na: szkolenia bibliotekarek i bibliotekarzy, wsparcie teleinformatyczne bibliotek, wzmacnianie całego systemu bibliotecznego oraz pakiet działań informacyjnych i promocyjnych. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, utworzoną przed rokiem przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Program Rozwoju Bibliotek wspierają m.in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Instytutem Książki, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Komunikacji Elektronicznej, marszałkowie i wojewodowie, Związek Gmin Wiejskich RP, Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Gazeta Wyborcza, Grupa onet.pl. 612 bibliotek gminnych i 1255 filii z całej Polski zakwalifikowało się do pierwszej rundy Programu Rozwoju Bibliotek. Otrzymają one wsparcie merytoryczne, organizacyjne i technologiczne. Biblioteki w małych miejscowościach będą mogły szybciej stać się nowoczesnymi centrami wiedzy i aktywności lokalnej. Do powyższego programu została przyjęta także Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Mierzęcicach. Aby aplikować do programu należało wcześniej stworzyć małą koalicję bibliotek. Na terenie powiatu będzińskiego taką grupę stworzyły: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. L. Korusiewicza w Siewierzu, która została Biblioteką Wiodącą oraz Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Mierzęcicach, Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach i Miejska Biblioteka Publiczna w Wojkowicach, które zostały Bibliotekami Partnerskimi. Biblioteki te będą ze sobą współpracować w trakcie trwania programu. W ramach programu wszystkie filie biblioteczne na terenie naszej gminy (Przeczyce, Nowa Wieś, Toporowice, Boguchwałowice, Mierzęcice Osiedle) otrzymają zestaw komputerowy z oprogramowaniem, z którego będą mogli korzystać bezpłatnie wszyscy mieszkańcy. Dodatkowo każda placówka otrzyma urządzenie wielofunkcyjne (drukarka, skaner, ksero, fax.) a pracownicy biblioteki wezmą udział w szerokiej gamie szkoleń. Obecnie w naszych filiach bibliotecznych trwają prace przygotowawcze do instalacji sprzętu komputerowego.

czwartek, 8 października 2009

Nagroda Nobla dla Herty Müller

Poznaliśmy nazwisko 106. laureata literackiej nagrody Nobla. W 2009 r. Nagrody Nobla została przyznana Hercie Müller, niemieckiej pisarce. Urodziła się w 1953 roku. Pochodzi z Banatu, niemieckojęzycznego rejonu Rumunii. żołnierzem SS. Jej matka po wojnie została wywieziona wraz z innymi Niemcami banackimi na roboty do Związku Radzieckiego. Studiowała rumunistykę i germanistykę. W 1976 r. podjęła pracę jako tłumaczka tekstów technicznych w fabryce maszyn, jednak w roku 1979 po odmowie współpracy z Securitate straciła pracę. Zarobkowała, pracując w przedszkolu i udzielając prywatnych lekcji języka niemieckiego. W 1982 udało się jej wydać (po wcześniejszym okrojeniu przez cenzurę) swoją debiutancką powieść "Niziny". W 1987 r. wyjechała z Rumunii i mieszka obecnie w Berlinie. Jest jedną z czołowych postaci nowego pokolenia pisarzy niemieckich. W ostatnim czasie ukazała się jej powieść Dzisiaj najlepiej byłoby nie spotkać siebie, 1997 i kolaże W koku mieszka dama, 2000. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę im. Kleista (1994), nagrodę literacką Aristeion Unii Europejskiej (1996), International Dublin IMPAC Literary Award (1998) oraz nagrodę im. Kafki (1999).W Polsce ukazały się jej książki:
Sercątko, 2003 ; Dziś wolałabym siebie nie spotkać, 2004 ; Lis już wtedy był myśliwym, 2005 ; Król kłania się i zabija, 2005 ; Niziny, 2006 ; Człowiek jest tylko bażantem na tym świecie, 2006 ; Głód i jedwab, 2008 ;