poniedziałek, 18 maja 2009

Encyklopedie, słowniki, leksykony ...

W ramach Tygodna Bibliotek w naszej bibliotece zorganizowane zostały lekcje biblioteczne, których tematem były "Encyklopedie i słowniki". Zostali na nie zaproszeni uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Mierzęcicach. Spotkania miały na celu zapoznanie uczniów z wydawnictwami informacyjnymi oraz wyrobienie umiejętności wyszukiwania wiadomości na dany temat. Zajęcia podzielone były na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W pierwszej części przedstawione zostały podstawowe informacje o wszelkiego rodzaju encyklopediach i słownikach zarówno w formie książkowej jak i elektronicznej. W części drugiej uczestnicy mogli wykazać się swoją wiedzą i pokazać czego się nauczyli . Każdy z nich miał za zadanie wyszukać w różnych wydawnictwach przygotowane przez bibliotekarzy hasła i wyjaśnić ich znaczenie. Spotkania były bardzo udawyszukiwania informacji.ne, uczniowie z zaangażowaniem wyszukiwali znaczenie różny słów i haseł. Zdobytą u nas wiedzę i umiejętności na pewno wykorzystają do wyszukiwania potrzebnych informacji.

wtorek, 12 maja 2009

Pasowanie nowych czytelników

W poniedziałek 11 maja na zaproszenie pań bibliotekarek do naszej biblioteki przybyli uczniowie klasy I szkoły podstawowej w Mierzęcicach wraz ze swoją wychowawczynią. W ramach Tygodnia Bibliotek zostało dla nich zorganizowane uroczyste PASOWANIE NA CZYTELNIKA. W trakcie spotkania dzieci poznawały bibliotekę i zasady korzystania z jej zbiorów.
Dzieci odgadywały zagadki związane z przeczytanymi książkami oraz dyskutowały o tym, jak szanować i dbać o książki.
Następnie dzieci złożyły uroczysta przysięgę, że będą szanować i dbać o książki.
Aby zostać pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki uczniowie zostali pasowani książką, którą otrzymali na pamiątkę. Do książki dołożono również "coś słodkiego".
Już można było szukać czegoś dla siebie, przeglądać, czytać a i pani bibliotekarka pomogła poszukać czegoś ciekawego
Młody czytelnik wypożycza samodzielnie swoją pierwszą książkę. Na zakończenie młodzi czytelnicy dziękowali serdecznie za wspaniałą lekcję i obiecali, że będą często zaglądać do naszej biblioteki po nowe książki do czytania.

poniedziałek, 11 maja 2009

Dzień Bibliotekarza

7 maja o godz. 10.00 przybyło do naszej biblioteki wielu znakomitych gości, aby razem z nami świętować Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W tym roku biblioteka obchodziła również 60-lecie swej działalności. Chociaż pierwsze wypożyczalnie książek powstały w domach prywatnych już w 1946 r. to jednak uroczyste i oficjalne otwarcie Biblioteki Publicznej w Mierzęcicach nastąpiło 19 stycznia 1949 r. Nasze zaproszenie na uroczyste obchody jubileuszu przyjęli: wójt gminy K. Kobiałka, z-ca wójta Z. Majcherczak, sekretarz gminy A. Klusa, przew. Rady Gminy T. Twardoch, Ks. Kanonik J. Rakoczy, sołtysi, dyrektorzy przedszkoli, szkół i gimnazjów z terenu gminy, prezes OSP w Przeczycach A.Kajdas, prezes KGW w Mierzęcicach K. Siudyka, prezes KEiR B. Hyla, bibliotekarze szkolni, a także bibliotekarze pracujący kiedyś w naszych placówkach i obecni pracownicy biblioteki.
Po powitaniu przedstawiono gościom krótką prezentację multimedialną poświęconą historii biblioteki. Następnie nagrodzono pracowników biblioteki zarówno tych starszych jak i tych obecnych.
Byli pracownicy wraz z dyrektorem biblioteki G. Czapla i wójtem gminy K. Kobiałka Druga od lewej Cz. Wojdas, M. Żmuda, H. Nobis, H. Kwoka, A. Niedbała
Obecni pracownicy - od lewej: A. Łuszczyk, M. Jedrzejewska, P. Gnacik, E. Gumula, G. Kokoszka, M. Macherzyńska, A. Pytkowska, M. Bijak, A. Gwóźdź, D. Latos, G. Nowak, E. Kocot. G. Czapla, przew. Rady Gminy T. Twardoch, z-ca wójta gminy Z. Majcherczak, wójt gminy K. Kobiałka, sekretarz gminy A. Klusa.
Po gratulacjach i życzeniach dla bibliotekarzy wystąpiły gości dzieci ze szkoły podstawowej w Toporowicach ze spektaklem 'Bajki inaczej'. Wesoły występ rozbawił wszystkich gości.
Do zobaczenia za rok

piątek, 1 maja 2009

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Jak co roku tak i w tym nasza biblioteka organizuje spotkania i zajęcia z okazji Tygodnia Bibliotek. W 2009 r. Tydzień Bibliotek przebiegać będzie pod hasłem "Biblioteka z plusem". Przygotowano lekcje biblioteczne na temat rodzajów słowników i encyklopedii, na które zaproszono uczniów szkoły podstawowej w Mierzęcicach. Dla uczniów klasy pierwszej zorganizowane zostanie uroczyste "Pasowanie na czytelnika". Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek przygotowywane jest uroczyste spotkanie bibliotekarzy z władzami gminy i innymi zaproszonymi gośćmi. O wszystkim napiszę w następnych artykułach.