poniedziałek, 27 października 2008

Kiermasz ksiązkowy

Jak co roku w filii bibliotecznej w Mierzęcicach Osiedlu odbywa się kiermasz książek używanych pod hasłem Książka za złotówkę". Prowadzona jest również sprzedaż książek nowych dla dzieci. Serdecznie zapraszamy!

Posted by Picasa

piątek, 24 października 2008

GMINNY KONKURS LITERACKO - PLASTYCZNY

Z okazji 30-tej rocznicy wyboru Jana Pawła w bibliotece przygotowano szereg lekcji bibliotecznych i konkursów. Lekcje biblioteczne przygotowano w oparciu o prezentację multimedialną p.t. "Nazywam się Jan Paweł II" i przeprowadzono je we wszystkich Szkołach Podstawowych na terenie naszej gminy w klasach I - III. Pozostałym uczniom zaproponowano konkursy poświęcone naszemu Papieżowi w ramach Gminnego Konkursu Literacko-Plastycznego:

- Konkurs plastyczny pod hasłem: "Jan Paweł II w oczach dzieci" przeznaczony dla klas 4 - 6 Szkoły Podstawowej. - Konkurs literacki pod hasłem: "Jan Paweł II - Mój Papież" przeznaczony dla uczniów klas 4 - 6 Szkół Podstawowych i uczniów Gimnazjów. - Konkurs recytatorski dla uczniów gimnazjum.
Na konkurs wpłynęło 27 prac plastycznych i 15 prac literackich. 20 października w bibliotece odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego i literackiego oraz finał konkursu recytatorskiego. Na uroczystość przybyli wszyscy uczestnicy konkursu, a także władze naszej gminy na czele z Wójtem Gminy i Przewodniczącym Rady Gminy oraz nauczyciele i inni zaproszeni goście. W trakcie spotkania rozstrzygnięto konkurs recytatorski oraz wręczono nagrody w konkursie plastycznym i literackim. Prace literackie - wiersze, eseje, opowiadania - przedstawili sami laureaci, a portrety Papieża namalowane przez dzieci można było oglądać na wystawie.
Oto nagrodzone osoby: Konkurs recytatorski: (przyznano 3 równorzędne nagrody)
 • - Feliszewska Żaneta
 • - Stolingwa Sylwia
 • - Rinkowska Justyna
Konkurs plastyczny: I miejsce
 • - Wojdas Mateusz
 • - Sapiński Marcin
 • - Urbańczyk Karolina
II miejsce
 • - Gwóźdź Karolina
 • - Kyrcz Iwona
 • - Dyszy Anna
III miejsce
 • - Płatek Mateusz
 • - Dróżdż Dominika
 • - Badiura Julia
Konkurs literacki: I miejsce
 • - Rinkowska Justyna
 • - Tobolik Natalia
 • - Dyraga Aleksandra
II miejsce
 • - Barański Kacper
 • - Giza Ewelina
 • - Żylińska Małgorzata
III miejsce
 • - Paks Anna
 • - Szelongiewicz Kamila
 • - Kocot Natalia
Wszyscy pozostali uczestnicy dostali wyróżnienia.

czwartek, 16 października 2008

30-ta rocznica wyboru Jana Pawła II

30 lat temu 16 października 1978 roku wybuchła wielka radość w naszym kraju. Oto polski Kardynał Karol Wojtyła został wybrany Papieżem i przyjął imię Jan Paweł II.

czwartek, 9 października 2008

Literacki NOBEL

Jean-Marie Gustave Le Clézio
francuski powieściopisarz został laureatem literackiej nagrody Nobla. Urodził się 13 kwietnia 1940 r. w Nicei, w rodzinie, która miała swoje korzenie związane z byłą kolonią francuską - Mauritiusem. Studiował w tamtejszej College Litteraire Universitaire. Po ukończeniu studiów wyjechał do USA, pracując jako nauczyciel. Przez kilkanaście lat Le Clezio opublikował około 30 książek - od zbiorów opowiadań, przez powieści, po tomy esejów. Jury noblowskie w uzasadnieniu nazwało tegorocznego noblistę "autorem otwierającym nowe perspektywy poetyckich podróży i zmysłowych uniesień, badaczem człowieczeństwa w oderwaniu od uwarunkowań cywilizacyjnych".
Polskie Radio Online - Kultura - Literatura - Nobel dla Jean-Marie Gustave le Clézio

Jean-Marie Gustave Le Clézio Foto. AFP
Jego debiutem powieściowym była wydana w 1963 r. książka „Protokół”, za którą otrzymał prestiżową nagrodę literacką Renaudot. Od 1967 do 1970 roku wielokrotnie podróżował do Panamy, gdzie mieszkał wśród Indian i poznawał ich język. Zainteresowanie kulturą indiańską znalazło odbicie w kilku jego książkach, między innymi w "Hai". Le Clézio zajmuje się również tłumaczeniem mitów Indian północnoamerykańskich. W późnych latach 70. styl Le Clezio przeszedł gwałtowną zmianę; pisarz porzucił eksperymenty, w jego dziełach zaczęły się pojawiać takie tematy jak wspomnienia z dzieciństwa, młodości, podróży. Ta zmiana przyniosła mu prawdziwą popularność wśród czytelników. Po 16 października dostępna będzie również w naszej bibliotece książka Jean-Marie Gustave Le Clézio - Urania
Urania to mityczny świat powstały w wyobraźni małego chłopca. Ów chłopiec, Daniel, dorasta, jako geograf odwiedza Meksyk, by odbyć badania czarnych wulkanicznych ziem. Wówczas marzenie o Uranii powraca. Daniel spotyka Metysa, od którego dowiaduje się o tajemniczym miejscu Campos, zamieszkanym przez ludzi żyjących w harmonii z naturą. Narasta w nim pragnienie poznania tego miejsca. Tak zaczyna się niezwykła opowieść o Campos, gdzie dzieci nie chodzą do szkoły, ale uczą się życia, nie znają prawideł matematyki, ale poznają prawdę. Mieszkańcy Campos nie używają pieniędzy, zaufanie, miłość zastępują im prawo. Nie mają religii, a może wszystko jest dla nich religią.

środa, 8 października 2008

Rocznica wyboru Jana Pawła II

W październiku mija 30 rocznica pontyfikatu Papieża Jana Pawła II. 16 październik to również święto w Gminnej Bibliotece Publicznej. W tym dniu w 2006 r.biblioteka otrzymała zaszczytne imię Jana Pawła II. Z tej okazji pracownicy biblioteki przygotowali dla młodzieży konkurs recytatorski, literacki i plastyczny a dla najmłodszych czytelników lekcje biblioteczne poświęcone Janowi Pawłowi II. Zapraszamy także do swojej nowej siedziby w Mierzęcicach przy ul. Wolności 62 a gdzie znajduje się bogaty księgozbiór związany z Papieżem Polakiem. W bibliotece znajduje się ok. 300 pozycji książkowych dotyczących życia i działalności zarówno Karola Wojtyły jak i Jana Pawła II. Są ciekawe pozycje dotyczące kulis życia Watykanu pod rządami Papieża Polaka, wspomnienia napisane przez osoby bliskie, współpracujące z Papieżem, anegdoty związane z Janem Pawłem II i wiele innych. Biblioteka posiada także kilkadziesiąt pozycji multimedialnych – kaset video, płyt CD i DVD - na których można znaleźć zarówno relacje ze spotkań z Ojcem Świętym, jak również filmy, piosenki i utwory muzyczne poświęcone naszemu Papieżowi. Serdecznie zapraszamy po ciekawą i czasami humorystyczną lekturę, która może stać się wypełnieniem długich jesiennych wieczorów.

wtorek, 7 października 2008

"KSIĄŻKA ZA ZŁOTÓWKĘ"

Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników książki na coroczny jesienny kiermasz książki używanej pod hasłem” Książka za złotówkę”, który odbędzie się - jak co roku - w filii bibliotecznej w Mierzęcicach Osiedlu. Rozpocznie się 9 października o godz. 9.00 i będzie trwał do końca października w godzinach pracy biblioteki. W późniejszym terminie zostanie przeniesiony do centrali biblioteki w Mierzęcicach ul. Wolności 62 a. Podczas kiermaszu będzie można również kupić nowe książki m.in. literaturę dla dzieci i młodzieży oraz poradniki dla dorosłych. Zapraszamy.

poniedziałek, 6 października 2008

Nagroda "NIKE" przyznana

Nagroda literacka Nike – prestiżowe polskie wyróżnienie dla najlepszej polskiej książki roku. Przyznawana jest corocznie od roku 1997 przez Fundację tej nagrody. Zadaniem jest promocja literatury polskiej, szczególnie powieści. Konkurs dotyczy wyłącznie autorów żyjących. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Wykluczone z konkursu są opracowania oraz prace zbiorowe. Zwycięzca wyłaniany jest w trzyetapowym konkursie. Pierwszy etap to przyznanie przez jury 20 nominacji, następnie wybór siedmiu finalistów podawany do wiadomości we wrześniu. Z tej grupy wyłaniany jest zwycięzca. Wybór laureata Nike dokonywany jest przez jury na posiedzeniu w dniu wręczenia nagrody i do tego momentu ani laureat, ani finaliści obecni na sali nie znają wyniku konkursu. Autor nagrodzonej książki otrzymuje statuetkę NIKE dłuta Gustawa Zemły oraz czek - od roku 2002 na kwotę 100 000 zł. Fundatorami Nagrody są "Gazeta Wyborcza" i NICOM Consulting. Finalistami w 2008 r. byli: "Przelotem" Urszuli Kozioł "Twarz Tuwima" Piotra Matywieckiego "Obwód głowy" Włodzimierza Nowaka "Czarny ogród" Małgorzaty Szejnert "Asystent śmierci" Bronisława Świderskiego "Bieguni" Olgi Tokarczuk "Nagrobek z lastryko" Krzysztofa Vargi
Nagrodę NIKE przyznano Oldze Tokarczuk za książkę Bieguni.
Tytuł powieści to jednocześnie nazwa surowej wędrownej sekty prawosławnych starowierów z XVII stulecia. Oprzeć się złemu światu mogli tylko ci, którzy byli w ciągłym ruchu, w nieustannej wędrówce. "Bieguni" to opowieść o ciekawej narracji - czasem klasyczne opowiadanie, czasem esej lub fragment zapisków podróżnego. Rzecz o koczownikach współczesności, o ludziach w ciągłej drodze przez chaotyczny, rozedrgany i nieuporządkowany świat.
Olga Tokarczuk (ur. 1962) - wybitna pisarka, uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, trzykrotna laureatka nagrody czytelników Nike. Jej powieść Dom dzienny, dom nocny znalazła się na liście nominowanych do Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej IMPAC.
(źródło:Gazeta Wyborcza)

niedziela, 5 października 2008

Plebiscyt "Najlepsze polskie książki dla dzieci"

Czytelnicy DZIENNIKA wybrali swoje ulubione książki dzieciństwa w plebiscycie "Najlepsze polskie książki dla dzieci". Swoje ulubione lektury z najmłodszych lat polecali znani ludzie nauki, kultury i sportu. Wygrała seria książek o przygodach Tomka Wilmowskiego Alfreda Szklarskiego. Czytelnicy oddali blisko 15 tys. głosów, typując ulubioną lekturę swojego dzieciństwa. Powstała w ten sposób niezwykła lista najpiękniejszych polskich książek dla dzieci i młodzieży:
1. Tomek w Krainie Kangurów - Alfred Szklarski. 2. Pan Samochodzik i Templariusze - Zbigniew Nienacki 3. Szatan z siódmej klasy - Kornel Makuszyński 4. Seria "Jeżycjada" - Małgorzata Musierowicz 5. Tomek u źródeł Amazonki - Alfred Szklarski 6. Akademia pana Kleksa - Jan Brzechwa 7. Trylogia - Henryk Sienkiewicz 8. Sceny z życia smoków - Beata Krupska 9. Lokomotywa - Julian Tuwim 10. Awantura o Basię - Kornel Makuszyński Więcej informacji na stronie DZIENNIKA www.dziennik.pl/kultura/ksiazki-dla-dzieci/